Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Najczęściej kupowane

 • Jak wybrać alkomat?


  CZTERY KLUCZOWE PYTANIA ZANIM KUPISZ ALKOMAT:


  Zanim podejmiesz decyzję o zakupie alkomatu koniecznie sprecyzuj swoje oczekiwania.


  • Jakie zadanie ma spełniać alkomat?
  • Jak często zamierzam używać alkomatu?
  • Przez jaki okres czasu chcę używać alkomatu?
  • Jaki budżet chcę przeznaczyć na zakup alkomatu?  ZASTANÓW SIĘ! NIE KUPUJ BUBLI!  Wybieraj sprzedawców, którzy zagwarantują Ci serwis!


  Czasem droższy alkomat może się okazać dużo tańszy, jeśli uwzględnisz koszty jego obsługi w okresie roku lub 2 lat!
  Pamiętaj! Zakup alkomatu to jeszcze nie koniec! Alkomat MUSI być regularnie serwisowany, inaczej NIE będzie wiarygodny!


  JAKIE ZADANIE MA SPEŁNIAĆ ALKOMAT?


  To podstawowe pytanie jakie należy sobie zadać. Zależnie od tego czy poszukujesz alkomatu do użytku osobistego, alkomatu stacjonarnego np. dla klientów lokalu, alkomatu dowodowego, alkomatu przesiewowego, czy też urządzenia do tzw. alkoholowej kontroli wejścia... polecać będziemy zupełnie odmienne od siebie urządzenia.

  UŻYTEK OSOBISTY: Celujemy tu w najbardziej popularną grupę alkomatów, w większości cechujących się niewielkimi rozmiarami. Ze względu na ich ogromną różnorodność wybór podyktowany jest najczęściej maksymalną kwotą przeznaczaną na zakup.
  Ważne jest by pamiętać, że zakup alkomatu to – podobnie jak z samochodem - nie jedyny koszt. Jeżeli chcemy aby był sprawny i wiarygodny należy wziąć pod uwagę koszty eksploatacji, czyli kalibracji. Dlatego też czasem droższy w zakupie alkomat może okazać się dużo tańszy, jeśli uwzględnisz koszty jego obsługi w okresie roku lub 2 lat!
  Pamiętaj! Alkomat MUSI być regularnie serwisowany, inaczej NIE będzie wiarygodny!

  BADANIA STACJONARNE: Wybór zależy w dużej mierze od miejsca, w których mają być użytkowane. Jeżeli np. wybieramy alkomat barowy, który wisieć będzie na ścianie w eleganckiej, spokojnej restauracji prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie taki z prostą, plastikową obudową, niekoniecznie wyposażony w rzucający się w oczy LCD.
  Jeżeli jednak miejscem przeznaczenia takiego alkomatu będzie klub nocny lub popularny PUB... stawialibyśmy na urządzenie w wytrzymałej, metalowej obudowie, być może nawet wyposażone w przyciągający uwagę klientów ekranik LCD, na którym mogą być wyświetlane np. reklamy.

  BADANIA PRZESIEWOWE: Należy zwracać szczególną uwagę na rodzaj użytego sensora i jego wytrzymałość.

  DOWÓD W ŚWIETLE PRAWA: Zdecydowana większość alkomatów podaje wyniki, jakkolwiek dokładne i wiarygodne, nie mogące być przedstawiane jako dowód w świetle prawa.
  Aby tak było urządzenie musi przejść szereg testów i posiadać ważne tzw."Świadectwo Wzorcowania"dodatkowo zatwierdzone przez Wojewódzki Urząd Miar. Wspomniane testy są bardzo dokładne - a przez to kosztowne. Tym bardziej, że Świadectwo Wzorcowania należy ponawiać co pół roku. Dodatkowo tylko wysokiej klasy urządzenia przechodzą przez procedury pomiarowe z wynikiem pozytywnym i otrzymują Świadectwo Wzorcowania.
  Niemniej posiadanie alkomatu z ważnym Świadectwem Wzorcowania pozwoli nam wykorzystywać wyniki prezentowane przez alkomat jako dowody w sądzie.

  ALKOHOLOWA KONTROLA WEJŚCIA: Idealne rozwiązanie dla dużych firm i instytucji. W dużym skrócie ujmując urządzenie stosowane do alk. kontroli wejścia cechować się powinno możliwie najkrótszym czasem gotowości do pracy między jednym a drugim pomiarem oraz niskimi kosztami eksploatacji.

  URUCHAMIANIE AUTA PO POMIARZE: Urządzenie musi być przystosowane do pracy jako tzw. "Immobilizer alkoholowy".
  JAK CZĘSTO BĘDĘ UŻYWAĆ ALKOMATU I CZEGO OD NIEGO OCZEKUJĘ?

  W skrócie ujmując chodzi o to, czy alkomat będzie używany do celów "domowych" - sporadycznie przy okazji np. uroczystości rodzinnych, czy np. w firmie do częstego / codziennego badania pracowników?
  W pierwszym przypadku polecamy niedrogie alkomaty wyposażone w sensor półprzewodnikowy, ponieważ jego żywotność jest znacznie krótsza niż sensora elektrochemicznego - to samo tyczy się podatności na rozkalibrowanie / uszkodzenie czujnika.
  Taki sensor wymaga kalibracji co 500 pomiarów lub co pół roku - w zależności co nastąpi szybciej.
  Ich niezaprzeczalnym atutem jest jednak niewygórowana cena - znacznie niższa niż alkomatów z czujnikami elektrochemicznymi.

  Jeżeli jednak poszukujesz alkomatu do częstych badań słusznym rozwiązaniem będzie urządzenie wyposażone w sensor elektrochemiczny - wymagający kalibracji co 1000 pomiarów lub raz do roku.
  Na tym jednak nie koniec - istotnym czynnikiem jest również oczekiwana dokładność pomiaru. Tu mamy 2 podstawowe opcje do wyboru, które przedstawimy na konkretnych przykładach.

  PRZYKŁAD 1:
  W niewielkiej firmie transportowej, zatrudniającej 5 osób wykonywane będą codzienne pomiary kierowców wyruszających w trasę. Istotne jest dokładne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.
  W takim przypadku należy zdecydować się na alkomat z sensorem elektrochemicznym, posiadającym wbudowany wyświetlacz prezentujący wynik pomiaru oraz wyposażony w możliwość korzystania z wymiennych ustników.


  PRZYKŁAD 2:
  Zakład produkcyjny zatrudniający ok. 50 osób. Najważniejszą informacją dla pracodawcy nie jest dokładne stężenie alkoholu we krwi pracowników, ale informacja czy alkohol został w ogóle wykryty, a jeżeli tak,to czy jego stężenie jest niskie i potencjalnie umożliwiające pracę, czy też wysokie, a tym samym dyskwalifikujące pracownika do pracy.
  W tej sytuacji polecamy alkomat wyposażony oczywiście w czujnik elektrochemiczny, jednak w przeciwieństwie do przykładu pierwszego zainteresowalibyśmy się alkomatami przesiewowymi, cechującymi się bardzo szybkim pomiarem (często ze względu na swoją konstrukcję nie wymagającymi stosowania ustników) i najczęściej prezentującymi wynik pomiaru na zasadzie: "OK" / "LOW" / "HIGH" - czyli odpowiednio "brak alkoholu" / "niskie stężenie" / "wysokie stężenie".  PRZEZ JAKI OKRES CZASU ZAMIERZAM UŻYWAĆ ALKOMATU?


  Odpowiedź na to pytanie jest czynnikiem wpływającym na wybór alkomatu głównie e ekonomicznego punktu widzenia.
  Zależnie bowiem od tego czy wybrany alkomat ma być zakupem na lata, czy też jest pilną potrzebą na np. jeden sezon inaczej kształtować się będą RZECZYWISTE koszty alkomatu (czyli koszt zakupu i koszty kalibracji).

  Przeprowadźmy małą symulację.

  Klient A zakupił tani alkomat półprzewodnikowy za 200 zł.
  W ciągu 1 roku użytkowania (w naszym przypadku pierwszy rok od zakupu urządzeń z sensorem półprzewodnikowym objęty jest darmowym serwisem – w tym dowolną ilością darmowych kalibracji) kalibracja była darmowa. Ale po 1,5 roku kalibracja była już płatna (u nas jest to koszt 55zł brutto) , zaś pod koniec 2go roku użytkownik przypadkowo wykonał pomiar dmuchając w alkomat zaraz po spożyciu alkoholu, czym spalił sensor. Koszt wymiany to ok 100zł. Na 3 rok przypadły dwie kolejne kalibracje, co daje nam 55zł + 55 zł = 110 zł

  Jak widać dla Klienta A RZECZYWISTY KOSZT alkomatu w okresie 3letnim wyniósł 200zł + 55 zł + 100 zł + 110 zł= 455 zł


  Klient B zakupił alkomat z wyższej półki (Koszt zakupu alkomatu wyniósł 400 zł.), wyposażony w sensor elektrochemiczny i objęty 24 miesięczną gwarancją serwisową (w tym dowolną ilością bezpłatnych kalibracji).
  W związku z powyższym przez pierwsze 2 lata nie ponosił żadnych kosztów.
  Dopiero na trzeci rok użytkowania musiał wykonać jedną kalibrację (ponieważ kalibracji w alkomatach z sensorem elektrochemicznym wykonuje się zwykle raz do roku bądź co 1000 pomiarów – poza tym sensory elektrochemiczne są mniej podatne na uszkodzenia).

  W efekcie RZECZYWISTY KOSZT alkomatu dla Klienta B wyniósł 400 zł + 55zł = 455 zł.


  Jaki jest wniosek? Planując zakup alkomatu na okres dłuższy niż 2 lat zdecydowanie opłaca się zakupić droższy alkomat z sensorem elektrochemicznym, ponieważ biorąc pod uwagę rzeczywisty koszt alkomatu mamy dużo lepsze urządzenie w tej samej lub bardzo zbliżonej cenie, a na dodatek każdy kolejny rok użytkowania będzie przynosił oszczędność w stosunku do urządzenia z sensorem półprzewodnikowym! :D


  JAKI BUDŻET CHCĘ PRZEZNACZYĆ NA ZAKUP ALKOMATU?


  Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi ile powinno się wydać na alkomat. Pewnym jest natomiast to, że żadne sensowne urządzenie, które naszym zdaniem można w ogóle nazwać alkomatem będzie kosztować mniej niż ok 160 zł. Nie tylko dlatego, że wiarygodność pomiaru będzie delikatnie ujmując MIZERNA, ale również dlatego że takie alkomaty najczęściej nie posiadają możliwości kalibracji lub są w tym zakresie bardzo oporne. Dalecy jesteśmy od namawiania kogokolwiek do zakupu najdroższych urządzeń - najważniejsze jest aby wybrane przez Ciebie urządzenie było WIARYGODNE i SPEŁNIAŁO TWOJE OCZEKIWANIA. Żywimy nadzieję, że powyższy poradnik ułatwi Tobie wybór...


  PODSTAWOWE INFORMACJE O ALKOHOLU W ORGANIŹMIE CZŁOWIEKA  Stężenie alkoholu we krwi człowieka jest dynamiczne - zmienia się w czasie zarówno podczas spożywania alkoholu, jak i po zaprzestaniu spożycia.

  Alkohol spożywany doustnie podlega trawieniu razem z pozostałą treścią żołądka, a później transportowany przez krew i metabolizowany głównie w wątrobie.

  Na stężenie alkoholu i jego dynamikę ma wpływ bardzo wiele czynników. Wymieńmy choćby kilka z nich:

  • Uwarunkowania genetyczne
  • Stan zdrowia
  • Sprawność działania organów wewnętrznych człowieka - głównie wątroby
  • Waga człowieka
  • Ilość tkanki tłuszczowej
  • Płeć
  • Ilość i rodzaj spożytego jedzenia - ze względu na skład chemiczny

  Ze względu na powyższe, nigdy nie należy brać wyników alkomatu dosłownie.

  Każdy człowiek inaczej reaguje na alkohol, ale jedno jest pewne - LINIOWA TENDENCJA SPADKU STĘŻENIA ALKOHOLU. Innymi słowy każdy z nas ma indywidualne, stałe spalanie alkoholu.  WZROST RYZYKA SPOWODOWANIA WYPADKU DROGOWEGO PO SPOŻYCIU ALKOHOLU  Wzrost ryzyka spowodowania wypadku drogowego po spożyciu alkoholu


  Niektóre alkomaty informują o niskim stężeniu alkoholu (LOW) i mogą sprawiać wrażenie, że masz bezpieczną ilość alkoholu we krwi, ale to nie jest prawda!

  Nawet jeżeli w Twojej krwi krąży 0.2‰ alkoholu i polskie przepisy pozwalają Ci prowadzić samochód to ryzyko spowodowania wypadku wzrasta aż o 40%!
  JAK OKREŚLIĆ LINIOWĄ TENDENCJĘ SPADKU STĘŻENIA ALKOHOLU DLA SWOJEGO ORGANIZMU?

  Ustaliliśmy następującą procedurę:

  1. Odczekaj min. 30-60 minut po zakończeniu spożycia
  alkoholu.

  2. Przepłucz usta, nie pal, nie pij, nie jedz.


  3. Wykonaj pierwsze badanie czystym ustnikiem, zapisz wynik i odczekaj dokładnie 30 minut.

  4. wykonaj 2-gie badanie czystym ustnikiem, zapisz wynik i odczekaj dokładnie 30 minut.

  Powtarzaj powyższą procedurę tak długo aż otrzymasz 3 malejące wyniki np. 0.60‰,0.55‰,0.50‰. Pamiętaj dokładnie co 30 minut!!!

  Odejmij wynik z 3-go malejącego badania od 1-go malejącego - ponieważ badania wykonywałeś co 30 minut otrzymasz ilość alkoholu jaką Twój organizm spala w ciągu 1 godziny. Dla naszego przykładu 0.1‰.


  Podziel wynik ostatniego badania przez "spalanie na godzinę", a otrzymasz liczbę godzin, jaką potrzebujesz by móc prowadzić. W naszym przykładzie 0.5‰ / 0.1‰ / h = 5h.

  pamietaj_a.png

 • Kalibracja alkomatu?

  DLACZEGO ALKOMATY ULEGAJĄ DEKALIBRACJI?

  Alkomaty to skomplikowane urządzenia (z wyjątkiem gadżetów i zabawek) skonstruowane z wzajemnie precyzyjnie dobranych i specjalnie zaprojektowanych elementów:  • komputera
  • przepływomierza
  • czujnika alkoholu
  • bazy danych pomiarów wzorcowych
  • oprogramowania zaprojektowanego specjalnie dla danego modelu sensora
  • układu mechanicznej obróbki powietrza
  • układu zasilającego


  ABSOLUTNIE KAŻDY alkomat pod wpływem wielu czynników ulega rozkalibrowaniu i po pewnym czasie nie wskazuje prawidłowo. Następuje to już nawet po kilku miesiącach od zakupu. Częstotliwość kalibracji zależy od wielu czynników np. rodzaju alkomatu, intensywności użytkowania, wieku urządzenia czy też warunków przechowywania.
  Wraz z upływem czasu sensor zużywa się i jego wskazania różnią się od tych zapamiętanych w bazie danych pomiarów wzorcowych. Dlatego urządzenia te wymagają okresowej kalibracji, czyli ponownego ustawienia danych wzorcowych.


  Jeżeli chcesz by Twój alkomat wskazywał prawidłowo, musisz go serwisować w autoryzowanym serwisie nie rzadziej niż 1 raz na 6 miesięcy!

  NA CZYM POLEGA KALIBRACJA?


  Kalibracja jest procesem kontrolno-optymalizacyjnym konfigurującym oprogramowanie alkomatu tak, aby prawidłowo wskazywał wartości alkoholu w pobieranym powietrzu. Kalibracja polega na poddaniu alkomatu testom i wyznaczeniu jego sprawności na specjalnych symulatorach. W przypadku gdy wyniki różnią się od rzeczywistości, resetuje się oprogramowanie i ustawia początkowe wartości nominalne.
  KOSZT KALIBRACJI

  Wybierając nasze alkomaty masz pewność, że przez cały okres gwarancji obsługa serwisowa jest bezpłatna. Po zakończeniu okresu gwarancyjnego nasz serwis jest dostępny już od 55PLN brutto.  JAK CZĘSTO KALIBROWAĆ ALKOMAT

  Każde urządzenie ma indywidualnie dobrany interwał kalibracyjny wynikający z jego konstrukcji i przeznaczenia. Przeczytaj instrukcję urządzenia – tam znajdziesz właściwe informacje.

  Pamiętaj, że niezależnie od zaleceń instrukcji obsługi alkomat należy kalibrować zawsze gdy ma się wątpliwości co do jego wskazań.  WYŚLIJ DO NAS ALKOMAT  Jeżeli uważasz, że Twój alkomat wskazuje nieprawidłowo, lub po prostu wymaga okresowej kalibracji – wyślij go do naszego laboratorium w celu sprawdzenia i ewentualnej kalibracji. Po tym procesie ma się pewność że alkomat będzie działał prawidłowo i prezentował wyniki z maksymalną wiarygodnością dla danego modelu urządzenia.  WYSYŁAJĄC ALKOMAT PAMIĘTAJ O PODANIU NUMERU TELEFONU  Dzięki podaniu numeru telefonu wraz z załączonym do kalibracji alkomatem otrzymasz informację smsem o przyjęciu alkomatu na serwis oraz zakończeniu zgłoszenia i odesłaniu alkomatu.

 • Sprawdź reakcje po ‰ - GRA

  Gra do pobrania na android skanując lub klikając kod QR

  Gra ALKOTESTER.PL dokonuje pomiaru czasu reakcji użytkownika z możliwością rozróżnienia czy gracz jest trzeźwy, czy też po spożyciu alkoholu. Gra ma na celu uświadomienie użytkownikom, że nawet najmniejsza ilość spożytego alkoholu ma wpływ na zdolność oceny sytuacji na drodze.


  Gra ALKOTESTER.PL ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno - edukacyjny, a jej wyniki są jedynie poglądowe. Pamiętaj. Piłeś nie jedź! Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości zaopatrz się w wysokiej jakości alkomat.

 • Limity alkoholu za granicą


  Często podróżujesz za granicę? Sprawdź koniecznie limity stężenia alkoholu we krwi w różnych europejskich krajach! Możesz być bardzo zaskoczony. A pamiętaj, że nieznajomość prawa nie zwalnia Cię z jego przestrzegania.

  Gdzie funkcjonują najbardziej restrykcyjne przepisy?

  W Europie istnieją kraje o bardzo restrykcyjnym prawodawstwie określającym limit zawartości alkoholu u kierowców. Szczególnie ostrożnym trzeba być za naszą południową granicą. Prowadząc samochód w Republice Czeskiej, na Słowacji i w Węgrzech musimy zachować całkowitą trzeźwość, a podczas kontroli policyjnej wynik pomiaru stężenia alkoholu musi wykazać zero. Takie samo prawo funkcjonuje w Rumunii.

  Poniżej 0,2 promila pojedziesz bez problemu w kilku krajach

  Bardziej liberalne przepisy funkcjonują w Polsce i w kilku innych krajach europejskich. Przypominamy, że w Polsce prowadzący mogą mieć do 0,2 promila stężenia alkoholu. Jeśli kierowca będzie miał stężenie alkoholu pomiędzy 0,2 a pół promila to mamy do czynienia z wykroczeniem, natomiast powyżej 0,5 promila jest to przestępstwo! Również w Skandynawii, a dokładnie w Norwegii i Szwecji funkcjonuje limit do 0,2 ‰.  Im mniejsze doświadczenie, tym niższa tolerancja

  Warto zauważyć, że w niektórych krajach, przepisy uwzględniają inne limity trzeźwości dla młodych, mniej doświadczonych kierowców, a inne dla tych z dłuższym doświadczeniem. Takie przepisy obowiązują m.in. u naszych zachodnich sąsiadów. Według niemieckiego prawa, każdy kierowca, który posiada prawo jazdy krócej niż 2 lata lub jest w wieku poniżej 21 roku życia, może prowadzić w stanie bezwzględnej trzeźwości czyli przy wyniku zero. Podobne przepisy funkcjonują w Finlandii i Słowenii.  Najmniej restrykcyjne przepisy

  W krajach Europy Zachodniej i Południowej panują najmniej restrykcyjne przepisy określające limit stężenia alkoholu u prowadzących pojazdy. Hiszpania, Włochy, Chorwacja czy kraje bałkańskie to miejsca, w których możemy prowadzić auto mając nawet do pół promila zawartości alkoholu we krwi. Prawo w Hiszpanii uznaje za limit trzeźwości próg 0,5‰ (0.25 mg/l) zawartości alkoholu. Natomiast 0,3‰ to limit dla młodych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata oraz dla kierowców prowadzących pojazdy powyżej 3,5 tony.


  Pamiętaj, warto badać się alkomatem i znać limity trzeźwości w innych krajach, aby uniknąć przykrych konsekwencji.  Kraj

  Promile

  Albania

  0,0‰

  Andora

  0,5‰

  Austria

  0,5‰

  Belgia

  0,5‰

  Białoruś

  0,0‰

  Bośnia i Hercegowina

  0,5‰

  Bułgaria

  0,5‰

  Chorwacja

  0,5‰[8]

  Czechy

  0,0‰

  Dania

  0,5‰

  Estonia

  0,0‰

  Finlandia

  0,5‰

  Francja

  0,5‰

  Grecja

  0,5‰

  Hiszpania

  0,5‰

  Holandia

  0,5‰

  Irlandia

  0,8‰

  Islandia

  0,5‰

  Litwa

  0,4‰[9]

  Luksemburg

  0,8‰

  Łotwa

  0,5‰

  Macedonia

  0,5‰

  Malta

  0,8‰

  Niemcy

  0,5‰ (u kierowców mających prawo jazdy krócej niż 2 lata i/lub wiek poniżej 25 lat – 0,0‰)

  Norwegia

  0,2‰

  Polska

  0,2‰

  Portugalia

  0,5‰

  Rosja

  0,3‰

  Rumunia

  0,0‰

  Słowacja

  0,0‰

  Słowenia

  0,5‰

  Szwajcaria

  0,5‰

  Szwecja

  0,2‰

  Turcja

  0,5‰

  Ukraina

  0,0‰

  Węgry

  0,0‰

  Wielka Brytania

  0,8‰ (Szkocja od 15 grudnia 2014 – 0,5‰)

  Włochy

  0,5‰

  Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zawarto%C5%9B%C4%87_alkoholu_we_krwi

 • Zmiany w kodeksie drogowym w 2017 roku

  Uwaga kierowcy! Sprawdźcie, jakie zmiany w przepisach wchodzą w życie od 1 stycznia 2017 roku. Szczególną uwagę na nowe zasady muszą zawrócić młodzi kierowcy oraz ci prowadzący, którzy chcą zredukować ilość punktów karnych.


  Nowe zasady redukcji punktów karnych

  Duże zmiany czekają w przyznawaniu punktów karnych: bez względu na ilość popełnionych wykroczeń przez kierowcę, policjant będzie mógł nałożyć na niego maksymalnie 10 punktów. Według nowych przepisów po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych, kierujący nie utraci prawa jazdy, natomiast zostanie skierowany przez starostę na odpłatny kurs reedukacyjny. Taka osoba będzie również zobowiązana do uzyskania zaświadczenia od psychologa. Co ważne, taki kurs (pozostaje zasada, że zeruje wszystkie punkty) kierowca będzie mógł odbyć raz na pięć lat. Jeśli ponownie przekroczy 24 punkty karne w tym czasie, to starosta z urzędu musi cofnąć uprawnienia, a więc taka osoba będzie musiała ponownie starać się o uprawnienia.


  Zmiany dotyczące młodych kierowców


  Kolejne zmiany w przepisach dotyczą osób, które po raz pierwszy uzyskają uprawnienia do prowadzenia pojazdów w kategorii B w 2017 roku. Młodzi kierowcy zostaną objęci dwuletni okresem próbnym, w czasie którego będą m.in. dokształcani. Podczas tego okresu pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od zdobycia prawa jazdy, taka osoba będzie musiała odbyć kurs doszkalający dotyczący bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także szkolenie praktyczne w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Poza tym, młodzi kierowcy do ośmiu miesięcy od otrzymania uprawnień będą mogli kierować tylko i wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką symbolizującą „zielony liść”. Co za tym idzie: taki kierowca nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h.

  Ponadto, przez pierwsze osiem miesięcy po odebraniu prawa jazdy, kierujący nie będą mogli pracować zawodowo jako kierowcy ani prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem auta.  Źródło: http://www.motofakty.pl/artykul/zmiany-dla-kierowcow-w-2017-roku-2str.html

  http://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-jazdy/formalnosci/732442,2,Prawo-Jazdy-2017-r-wszystkie-zmiany.html

 • Sprawdzone sposoby na kaca

  Każdy kto kiedykolwiek pił alkohol najprawdopodobniej kiedyś doświadczył zatrucia alkoholowego nazywanego potocznie kacem. Jak uchronić się przed fatalnym porankiem po udanej wieczornej imprezie? A jeśli już nas dopadnie kac to jak złagodzić ból głowy, mdłości i ogólne złe samopoczucie? Sprawdź nasze rady!

  Czym jest kac?

  Enzymy wytwarzane przez wątrobę przekształcają alkohol w aldehyd octowy i kwas octowy. To te dwie substancje są odpowiedzialne za powstanie kaca następnego dnia. Wpływają one na złe samopoczucie czy problemy żołądkowe.

  Zapobieganie – przed piciem alkoholu

  Pamiętaj, że zmęczony i niewsypany organizm szybciej przyswaja alkohol. Lepiej wypocznij i wyśpij się przed planowaną imprezą. Przed wyjściem koniecznie najedz się, aby spowolnić wchłanianie alkoholu. Kolejnym ze sposobów radzenia sobie przed piciem alkoholu jest zastosowanie witamin w tabletkach, a szczególnie witaminy C, która jest w dużej mierze wypłukiwana z organizmu podczas picia alkoholu. Już podczas imprezy pamiętaj o dwóch żelaznych zasadach: nie mieszaj różnych rodzajów alkoholu oraz ogranicz palenie. Złamanie tych dwóch zasad możesz przypłacić naprawdę złym samopoczuciem następnego dnia. Niektórzy rekomendują również robienie 20 minutowych przerw między kolejnymi drinkami oraz picie dużej ilości wody również po każdej wypitej jednostce alkoholu.

  Najlepsze sposoby na złagodzenie kaca

  Możesz zastosować naturalne sposoby na zniwelowanie zatrucia alkoholowego już następnego ranka. Napoje rekomendowane do picia na kacu to: sok z kiszonej kapusty (bogate źródło witamin - głównie wit. C), kwas buraczany, sok z pomidorów (zawiera dużo potasu, który również jest wypłukiwany przez alkohol) oraz herbaty ziołowe: mięta i rumianek (zwalczą uczucie ociężałości głowy oraz mdłości). Inne substancje, które mogą wspomóc powrót do pełni sił to miód i szparagi. Zaleca się łyżeczkę miodu wymieszać w szklance wody i wypić. Fruktoza zawarta w miodzie wspomaga metabolizm i oczyszczanie organizmu z toksyn. Innymi sposobami na zwalczenie zatrucia alkoholowego jest picie dużej ilości wody, wzięcia prysznica czy dotlenienie się dzięki spacerowi na świeżym powietrzu. Istotne jest również, żeby zmusić się do zjedzenia porządnego posiłku, mimo, że nie mamy na niego najczęściej na kacu ochoty. Dobrym rozwiązaniem będzie jajecznica czy rosół, ponieważ uzupełnią substancje, których organizm w takiej sytuacji bardzo potrzebuje.  Źródła: http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/zatrucie-alkoholowe-sposoby-na-kaca-bol-glowy-miesni-mdlosci-drzenie_33728.html

  http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/naturalne-sposoby-na-kaca-jak-skutecznie-wyleczyc-kaca-domowe-sposoby_37163.html

 • Akcja Znicz

  akcja-znicz.jpg
  Jak co roku w długi weekend na przełomie października i listopada zostanie przeprowadzona policyjna Akcja Znicz. Akcja nie tylko ma na celu badanie kierowców jadących w rodzinne strony na święta i z nich powracających, ale również dbanie o porządek i organizację ruchu w okolicach cmentarzy i targowisk. W ramach akcji „Znicz” cmentarze, przystanki i targowiska patrolowane były również przez policjantów ubranych po cywilnemu.  Podsumowanie Akcji Znicz w 2015 roku

  Od 30 października do 2 listopada2015 roku, do późnych godzin popołudniowych, na polskich drogach doszło do 294 wypadków, w których zginęło 36 osób, a 340 zostało rannych. W 2014 roku, od 31 października do 2 listopada, doszło do 196 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 20 osób, a 252 zostały ranne. W dalszym ciągu zatrważająca jest liczba osób, które decydują się wsiąść za kierownicę po alkoholu. W tym roku policjanci zatrzymali 1337 nietrzeźwych kierujących. W roku ubiegłym takich osób odnotowano 910. Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości czemu sprzyjała iście wiosenna aura w ciągu dnia, a przymrozki i mgła w nocy.  (Źródło: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/118519,Podsumowanie-akcji-quotZnicz-2015quot.html)

  Jakie plany na 2016 rok?

  Oczywiście, w bieżącym roku Policja również przeprowadzi Akcję Znicz. Najbardziej prawdopodobnym terminem rozpoczęcia akcji w tym roku jest piątek 28 października, ponieważ już wtedy Polacy ruszą w podróż, aby odwiedzić bliskich i cmentarze. A więc w tym roku akcja służb będzie trwała dłużej, bo około pięciu dni, do końca dnia 1 listopada. Oczekujemy jeszcze na oficjalne informacje od Komendy Głównej Policji.

  Prowadzone przez policję działania mają na celu przede wszystkim: utrzymanie płynności ruchu drogowego, eliminację z ruchu nietrzeźwych uczestników, udzielanie informacji kierowcom o czasowych zmianach komunikacyjnych w organizacji ruchu, a także eliminację z ruchu drogowego pojazdów, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.(Źródło: http://www.brodnica.net/wiadomosci/12099)

  akcja-znicz.png

 • Wirtualny alkomat – wierzyć czy nie?

  W Internecie można znaleźć dużą liczbę tzw. wirtualnych alkomatów. Czy jednak alkomat online jest wiarygodnym narzędziem pozwalającym na podjęcie decyzji o prowadzeniu auta? Obalamy fakty i mity dotyczące kalkulatorów promili online.

  Wirtualny alkomat czy kalkulator to zazwyczaj strona internetowa dedykowana do obliczenia kiedy z naszego organizmu „zniknie” alkohol. Wpisując hasło „alkomat” w wyszukiwarce znajdziemy co najmniej kilka propozycji tego typu serwisów: www.wirtualnyalkomat.pl, alkomatonline.pl,  www.kazdypromil.pl/alkomat/, http://www.ilemogewypic.pl/alkomat.php itp. Wygląd stron jest podobny – są to proste formularze z polami do uzupełnienia: płeć, waga, wzrost, godzina rozpoczęcia picia, informacje o rodzaju i ilości jednostek alkoholu.


  Czy ufać alkomatom online?

  Warto pokusić się o analizę wszystkich czynników, które wirtualny alkomat bierze pod uwagę, aby zasugerować nam kiedy możemy wsiąść za kółko. Podstawowe parametry to płeć, waga i wzrost. Czy płeć ma wpływ na szybkość spalania alkoholu? Zdecydowanie: już dawno udowodniono naukowo, że kobiety spalają alkohol wolniej, za to szybciej dochodzą do stanu upojenia alkoholowego. Ten czynnik jest więc istotny. Natomiast dochodzi pytanie w jaki sposób kalkulator promili oblicza na podstawie płci czas spalania? Kolejne parametry to waga i wzrost. Musimy się zgodzić, że masa ciała ma również wpływ na spalanie alkoholu. Jednakże pomijany jest tu czynnik bardzo indywidualny: struktura organizmu (zawartość tkanki tłuszczowej, wody czy też tkanki mięśniowej). Dodatkowo nie wzięto pod uwagi następnego istotnego czynnika, jakim jest wiek, bowiem wraz z wiekiem metabolizm spada.

  Pytania dodatkowe spotykane w alkomatach online dotyczą m.in. tego, czy podczas picia spożywano pokarmy. Czynnik ten jest rzeczywiście bardzo ważny, ale oprócz samego faktu jedzenia, dużo bardziej istotny jest rodzaj pokarmu. Wchłanianie alkoholu zależy od tego, w jakim tempie treść żołądka przechodzi do jelit. Im wyższa zawartość tłuszczu w pożywieniu, tym dłużej to trwa i tym więcej czasu zajmuje proces wchłaniania. Poza tym, wirtualny alkomat nie bierze pod uwagę również

  Jak widać z powyższej analizy, alkomaty wirtualne nie gromadzą zbyt precyzyjnych informacji, na podstawie których przeprowadzane są dalsze obliczenia.


  Indywidualny metabolizm spalania alkoholu

  Jeśli posiadasz w domu profesjonalny alkomat, będziesz mógł zbadać indywidualny wykres spalania alkoholu. Przemiana alkoholu jest bowiem sprawą bardzo indywidualną uzależnioną od bardzo wielu czynników. Należy również pamiętać, że stężenie alkoholu we krwi zmienia się w czasie. Najpierw rośnie podczas wchłaniania alkoholu, a następnie maleje podczas jego spalania. Alkomat elektroniczny wskazuje na to, w jakiej fazie podczas pomiar znajduje się badany: czy w fazie wzrostu stężenia czy eliminacji alkoholu. Aby zbadać swój indywidualny trend metabolizmu alkoholu, należy wykonać minimum 3 pomiary w równych 30-minutowych odstępach czasu. Za pomocą 3 malejących wyników możemy oszacować, kiedy organizm będzie oczyszczony z alkoholu.

`Kup przez telefon!

Zostaw numer. Skontaktujemy się z Tobą i dopasujemy alkomat do Twoich potrzeb.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych.