Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Spis treści:

  1. 1. Ogólnie — czym one są
  2. 2. Dlaczego mój alkomat wykazuje w BAC - inny w BrAC
  3. 3. Powszechnie znany promil to BAC — najpopularniejsze sformułowanie

Wielu naszych klientów zastanawia się — dlaczego alkomaty pokazują zazwyczaj w mg/L, a nie zaś w popularnych, znanych każdemu promilach. Postaramy się wyjaśnić, z czego to wynika i jakie powiązania z tym tematem mają tajemnicze skróty BrAC oraz BAC

Ogólnie — czym one są

Jak we większości tajemniczych oznaczeń w świecie alkomatów oraz miar i jednostek, są to skrócone angielskie zwroty. Jest to nic innego jak sformułowania, odnoszące się do sposobu przedstawiania stopnia wykrytego poziomu alkoholu w organiźmie. Dokładniej:

  • BAC (ang. Blood Alcohol Concentration) - oznacza stężenie alkoholu we krwi i wyrażane jest w jednostkach: ‰, %, g/L, mg/mL, g/100mL, mg/100mL.
  • BrAC (ang. Breath Alcohol Concentration) - oznacza stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu i wyrażane jest w jednostkach: mg/L, μg/100mL

Dlaczego mój alkomat wykazuje w BAC - inny w BrAC

Gdy znane jest już nam angielskie znaczenie tych skrótowców, wyjaśnienie tej rozbieżności staje się znacznie łatwiejsze. Cała sprawa rozchodzi o przeznaczenie danego alkomatu. Alkomaty osobiste skonstruowane, do badań prywatnych przedstawiają dane w promilach, czyli w BAC. Wynika to z faktu, że jest to powszechnie znane przedstawienie stanu upojenia, które z łatwością zrozumie przeciętny użytkownik.

Alkomaty bardziej profesjonalne, stosowane między innymi przez służby mundurowe — wyrażają dane w postaci alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest to bardziej precyzyjne wyrażenie, ponieważ czasem poziom alkoholu może się różnić w tych dwóch płaszczyznach.

Powszechnie znany promil to BAC — najpopularniejsze sformułowanie

W Polsce zazwyczaj stan upojenia przedstawia się w promilach. I taki sposób wyrazu jest w porządku, przedstawia on uogólniony stan upojenia. W przypadku tej drugiej bardziej precyzyjnej formy pomiaru — nie miałaby ona tak miarodajnego przedstawienia, na to, czy ktoś jest pijany, czy też nie.

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast Lub Zresetuj hasło

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się