Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Alkomat dowodowy – sprawdź, co to znaczy!

Spis treści:

  1. 1. Alkomat dowodowy – co to znaczy?
  2. 2. Kiedy potrzebny jest alkomat dowodowy?
  3. 3. Kto musi posiadać alkomat dowodowy?
  4. 4. Czym jest świadectwo wzorcowania?
  5. 5. Jak często należy przeprowadzać wzorcowanie alkomatu?
  6. 6. Kiedy wynik alkomatu może być nieprawidłowy – przykłady

Alkomat dowodowy to specjalistyczne urządzenie o wysokiej precyzji, wykonane przez najlepszych specjalistów. Posiada świadectwo wzorcowania i może zostać wykorzystany jako dowód w sprawie sądowej. Czym jeszcze wyróżnia się alkomat dowodowy i kto musi z niego korzystać? Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Alkomat dowodowy – co to znaczy?

Alkomat dowodowy to urządzenie, które może zostać wykorzystane jako dowód w sprawie sądowej. Musi być on niezwykle czuły i precyzyjne pokazywać wyniki. Nie każdy sprzęt może być określany alkomatem dowodowym, żeby udowodnić dokładność pomiarów niezbędne jest świadectwo wzorcowania.

Niektóre urządzenia posiadają również dodatkowe funkcje, takie jak możliwość wydrukowania pomiaru i zachowania dowodu w formie papierowej.

Kiedy potrzebny jest alkomat dowodowy?

Pomiar z alkomatu dowodowego może być niezbędny w przypadku rozprawy sądowej dotyczącej wypadku drogowego lub w miejscu pracy. Dzięki wynikowi wskazanemu przez urządzenie z odpowiednim świadectwem, sąd może z całą pewnością orzec, że sprawca był pod wpływem alkoholu i uwzględnić to w wydanym wyroku.

Zobacz ofertę alkomatów dowodowych, które wyróżniają się nieskazitelnością pomiarów.

Załóżmy, że policjant podejrzewa kogoś o prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Najczęściej, najpierw zbada taką osobę zwykłym alkomatem. Jeżeli wynik będzie wysoki, a osoba badana z nim nie będzie się zgadzać, wtedy do gry wchodzi alkomat dowodowy. Taki zabieg ma za zadanie pozyskanie dowodu przed potencjalną rozprawą sądową pomiędzy osobą badaną a policjantem.

Taka sama sytuacja może mieć miejsce również w zakładzie pracy czy w szpitalu.

Kto musi posiadać alkomat dowodowy?

Z alkomatów dowodowych korzystać będą głównie policja, sąd, szpital, GOPR, straż miejska, zakład pracy, izba wytrzeźwień itp. Jeżeli jednak użytkownik prywatny ma duże wymagania, również może kupić specjalistyczny sprzęt i uzyskać świadectwo wzorcowania.

Na rynku dostępne są również alkomaty osobiste do używania w domu. Rzetelność takiego urządzenia, bez świadectwa wzorcowania, może zostać podważona w sądzie. Nie oznacza to, że taki sprzęt podaje nieprecyzyjne wyniki. Jest on poddawany mniejsze ilości testów, a jego parametry dostosowane są do użytku prywatnego.

Czy wiesz, że alkomaty osobiste dzielą się na elektrochemiczne i półprzewodnikowe?

Czym jest świadectwo wzorcowania?

Świadectwo wzorcowania to potwierdzenie, że alkomat podaje precyzyjne wyniki (pomiary mieszczą się w odgórnie ustalonych granicach błędu). Wydać je może jedynie zewnętrzne akredytowane laboratorium, które korzysta ze specjalistycznego sprzętu.

Jak często należy przeprowadzać wzorcowanie alkomatu?

Wzorcowanie musi być przeprowadzane regularnie, żeby alkomat był dowodowy. Okres ważności wydanych dokumentów wynosi pół roku. Po tym czasie alkomat musi zostać ponownie wysłany do laboratorium.

Kiedy wynik alkomatu może być nieprawidłowy – przykłady

Dlaczego precyzyjny sprzęt i wzorcowanie są tak ważne? Chodzi o to, żeby wynik pokazany przez urządzenie miał jak najmniejszy margines błędu. Od dokładności odczytów może zależeć ostateczny wyrok sądu za popełnienie przestępstwa lub wykroczenia.

Oprócz parametrów urządzenia, na wynik wpłynąć może również sposób w jaki z niego korzystamy. Sprawdź, jak właściwie korzystać z alkomatu i za każdym razem uzyskiwać precyzyjne pomiary. Na co warto zwrócić uwagę wykonując badanie?

  • - Z alkomatu należy zawsze korzystać zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na ulotce.
  • - Badanie wykonane zaraz po spożyciu alkoholu, spaleniu papierosa lub zjedzeniu posiłku może nie tylko skutkować złym wynikiem, ale również zniszczeniem sprzętu (szczególnie w przypadku alkomatów półprzewodnikowych.
  • - Ważne jest również regularne serwisowanie urządzenia.
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się