Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij


CZTERY KLUCZOWE PYTANIA ZANIM KUPISZ ALKOMAT:


Zanim podejmiesz decyzję o zakupie alkomatu koniecznie sprecyzuj swoje oczekiwania.


 • Jakie zadanie ma spełniać alkomat?
 • Jak często zamierzam używać alkomatu?
 • Przez jaki okres czasu chcę używać alkomatu?
 • Jaki budżet chcę przeznaczyć na zakup alkomatu?ZASTANÓW SIĘ! NIE KUPUJ BUBLI!Wybieraj sprzedawców, którzy zagwarantują Ci serwis!


Czasem droższy alkomat może się okazać dużo tańszy, jeśli uwzględnisz koszty jego obsługi w okresie roku lub 2 lat!
Pamiętaj! Zakup alkomatu to jeszcze nie koniec! Alkomat MUSI być regularnie serwisowany, inaczej NIE będzie wiarygodny!


JAKIE ZADANIE MA SPEŁNIAĆ ALKOMAT?


To podstawowe pytanie jakie należy sobie zadać. Zależnie od tego czy poszukujesz alkomatu do użytku osobistego, alkomatu stacjonarnego np. dla klientów lokalu, alkomatu dowodowego, alkomatu przesiewowego, czy też urządzenia do tzw. alkoholowej kontroli wejścia... polecać będziemy zupełnie odmienne od siebie urządzenia.

UŻYTEK OSOBISTY: Celujemy tu w najbardziej popularną grupę alkomatów, w większości cechujących się niewielkimi rozmiarami. Ze względu na ich ogromną różnorodność wybór podyktowany jest najczęściej maksymalną kwotą przeznaczaną na zakup.
Ważne jest by pamiętać, że zakup alkomatu to – podobnie jak z samochodem - nie jedyny koszt. Jeżeli chcemy aby był sprawny i wiarygodny należy wziąć pod uwagę koszty eksploatacji, czyli kalibracji. Dlatego też czasem droższy w zakupie alkomat może okazać się dużo tańszy, jeśli uwzględnisz koszty jego obsługi w okresie roku lub 2 lat!
Pamiętaj! Alkomat MUSI być regularnie serwisowany, inaczej NIE będzie wiarygodny!

BADANIA STACJONARNE: Wybór zależy w dużej mierze od miejsca, w których mają być użytkowane. Jeżeli np. wybieramy alkomat barowy, który wisieć będzie na ścianie w eleganckiej, spokojnej restauracji prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie taki z prostą, plastikową obudową, niekoniecznie wyposażony w rzucający się w oczy LCD.
Jeżeli jednak miejscem przeznaczenia takiego alkomatu będzie klub nocny lub popularny PUB... stawialibyśmy na urządzenie w wytrzymałej, metalowej obudowie, być może nawet wyposażone w przyciągający uwagę klientów ekranik LCD, na którym mogą być wyświetlane np. reklamy.

BADANIA PRZESIEWOWE: Należy zwracać szczególną uwagę na rodzaj użytego sensora i jego wytrzymałość.

DOWÓD W ŚWIETLE PRAWA: Zdecydowana większość alkomatów podaje wyniki, jakkolwiek dokładne i wiarygodne, nie mogące być przedstawiane jako dowód w świetle prawa.
Aby tak było urządzenie musi przejść szereg testów i posiadać ważne tzw."Świadectwo Wzorcowania"dodatkowo zatwierdzone przez Wojewódzki Urząd Miar. Wspomniane testy są bardzo dokładne - a przez to kosztowne. Tym bardziej, że Świadectwo Wzorcowania należy ponawiać co pół roku. Dodatkowo tylko wysokiej klasy urządzenia przechodzą przez procedury pomiarowe z wynikiem pozytywnym i otrzymują Świadectwo Wzorcowania.
Niemniej posiadanie alkomatu z ważnym Świadectwem Wzorcowania pozwoli nam wykorzystywać wyniki prezentowane przez alkomat jako dowody w sądzie.

ALKOHOLOWA KONTROLA WEJŚCIA: Idealne rozwiązanie dla dużych firm i instytucji. W dużym skrócie ujmując urządzenie stosowane do alk. kontroli wejścia cechować się powinno możliwie najkrótszym czasem gotowości do pracy między jednym a drugim pomiarem oraz niskimi kosztami eksploatacji.

URUCHAMIANIE AUTA PO POMIARZE: Urządzenie musi być przystosowane do pracy jako tzw. "Immobilizer alkoholowy".
JAK CZĘSTO BĘDĘ UŻYWAĆ ALKOMATU I CZEGO OD NIEGO OCZEKUJĘ?

W skrócie ujmując chodzi o to, czy alkomat będzie używany do celów "domowych" - sporadycznie przy okazji np. uroczystości rodzinnych, czy np. w firmie do częstego / codziennego badania pracowników?
W pierwszym przypadku polecamy niedrogie alkomaty wyposażone w sensor półprzewodnikowy, ponieważ jego żywotność jest znacznie krótsza niż sensora elektrochemicznego - to samo tyczy się podatności na rozkalibrowanie / uszkodzenie czujnika.
Taki sensor wymaga kalibracji co 500 pomiarów lub co pół roku - w zależności co nastąpi szybciej.
Ich niezaprzeczalnym atutem jest jednak niewygórowana cena - znacznie niższa niż alkomatów z czujnikami elektrochemicznymi.

Jeżeli jednak poszukujesz alkomatu do częstych badań słusznym rozwiązaniem będzie urządzenie wyposażone w sensor elektrochemiczny - wymagający kalibracji co 1000 pomiarów lub raz do roku.
Na tym jednak nie koniec - istotnym czynnikiem jest również oczekiwana dokładność pomiaru. Tu mamy 2 podstawowe opcje do wyboru, które przedstawimy na konkretnych przykładach.

PRZYKŁAD 1:
W niewielkiej firmie transportowej, zatrudniającej 5 osób wykonywane będą codzienne pomiary kierowców wyruszających w trasę. Istotne jest dokładne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.
W takim przypadku należy zdecydować się na alkomat z sensorem elektrochemicznym, posiadającym wbudowany wyświetlacz prezentujący wynik pomiaru oraz wyposażony w możliwość korzystania z wymiennych ustników.


PRZYKŁAD 2:
Zakład produkcyjny zatrudniający ok. 50 osób. Najważniejszą informacją dla pracodawcy nie jest dokładne stężenie alkoholu we krwi pracowników, ale informacja czy alkohol został w ogóle wykryty, a jeżeli tak,to czy jego stężenie jest niskie i potencjalnie umożliwiające pracę, czy też wysokie, a tym samym dyskwalifikujące pracownika do pracy.
W tej sytuacji polecamy alkomat wyposażony oczywiście w czujnik elektrochemiczny, jednak w przeciwieństwie do przykładu pierwszego zainteresowalibyśmy się alkomatami przesiewowymi, cechującymi się bardzo szybkim pomiarem (często ze względu na swoją konstrukcję nie wymagającymi stosowania ustników) i najczęściej prezentującymi wynik pomiaru na zasadzie: "OK" / "LOW" / "HIGH" - czyli odpowiednio "brak alkoholu" / "niskie stężenie" / "wysokie stężenie".PRZEZ JAKI OKRES CZASU ZAMIERZAM UŻYWAĆ ALKOMATU?


Odpowiedź na to pytanie jest czynnikiem wpływającym na wybór alkomatu głównie e ekonomicznego punktu widzenia.
Zależnie bowiem od tego czy wybrany alkomat ma być zakupem na lata, czy też jest pilną potrzebą na np. jeden sezon inaczej kształtować się będą RZECZYWISTE koszty alkomatu (czyli koszt zakupu i koszty kalibracji).

Przeprowadźmy małą symulację.

Klient A zakupił tani alkomat półprzewodnikowy za 200 zł.
W ciągu 1 roku użytkowania (w naszym przypadku pierwszy rok od zakupu urządzeń z sensorem półprzewodnikowym objęty jest darmowym serwisem – w tym dowolną ilością darmowych kalibracji) kalibracja była darmowa. Ale po 1,5 roku kalibracja była już płatna (u nas jest to koszt 55zł brutto) , zaś pod koniec 2go roku użytkownik przypadkowo wykonał pomiar dmuchając w alkomat zaraz po spożyciu alkoholu, czym spalił sensor. Koszt wymiany to ok 100zł. Na 3 rok przypadły dwie kolejne kalibracje, co daje nam 55zł + 55 zł = 110 zł

Jak widać dla Klienta A RZECZYWISTY KOSZT alkomatu w okresie 3letnim wyniósł 200zł + 55 zł + 100 zł + 110 zł= 455 zł


Klient B zakupił alkomat z wyższej półki (Koszt zakupu alkomatu wyniósł 400 zł.), wyposażony w sensor elektrochemiczny i objęty 24 miesięczną gwarancją serwisową (w tym dowolną ilością bezpłatnych kalibracji).
W związku z powyższym przez pierwsze 2 lata nie ponosił żadnych kosztów.
Dopiero na trzeci rok użytkowania musiał wykonać jedną kalibrację (ponieważ kalibracji w alkomatach z sensorem elektrochemicznym wykonuje się zwykle raz do roku bądź co 1000 pomiarów – poza tym sensory elektrochemiczne są mniej podatne na uszkodzenia).

W efekcie RZECZYWISTY KOSZT alkomatu dla Klienta B wyniósł 400 zł + 55zł = 455 zł.


Jaki jest wniosek? Planując zakup alkomatu na okres dłuższy niż 2 lat zdecydowanie opłaca się zakupić droższy alkomat z sensorem elektrochemicznym, ponieważ biorąc pod uwagę rzeczywisty koszt alkomatu mamy dużo lepsze urządzenie w tej samej lub bardzo zbliżonej cenie, a na dodatek każdy kolejny rok użytkowania będzie przynosił oszczędność w stosunku do urządzenia z sensorem półprzewodnikowym! :D


JAKI BUDŻET CHCĘ PRZEZNACZYĆ NA ZAKUP ALKOMATU?


Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi ile powinno się wydać na alkomat. Pewnym jest natomiast to, że żadne sensowne urządzenie, które naszym zdaniem można w ogóle nazwać alkomatem będzie kosztować mniej niż ok 160 zł. Nie tylko dlatego, że wiarygodność pomiaru będzie delikatnie ujmując MIZERNA, ale również dlatego że takie alkomaty najczęściej nie posiadają możliwości kalibracji lub są w tym zakresie bardzo oporne. Dalecy jesteśmy od namawiania kogokolwiek do zakupu najdroższych urządzeń - najważniejsze jest aby wybrane przez Ciebie urządzenie było WIARYGODNE i SPEŁNIAŁO TWOJE OCZEKIWANIA. Żywimy nadzieję, że powyższy poradnik ułatwi Tobie wybór...


PODSTAWOWE INFORMACJE O ALKOHOLU W ORGANIŹMIE CZŁOWIEKAStężenie alkoholu we krwi człowieka jest dynamiczne - zmienia się w czasie zarówno podczas spożywania alkoholu, jak i po zaprzestaniu spożycia.

Alkohol spożywany doustnie podlega trawieniu razem z pozostałą treścią żołądka, a później transportowany przez krew i metabolizowany głównie w wątrobie.

Na stężenie alkoholu i jego dynamikę ma wpływ bardzo wiele czynników. Wymieńmy choćby kilka z nich:

 • Uwarunkowania genetyczne
 • Stan zdrowia
 • Sprawność działania organów wewnętrznych człowieka - głównie wątroby
 • Waga człowieka
 • Ilość tkanki tłuszczowej
 • Płeć
 • Ilość i rodzaj spożytego jedzenia - ze względu na skład chemiczny

Ze względu na powyższe, nigdy nie należy brać wyników alkomatu dosłownie.

Każdy człowiek inaczej reaguje na alkohol, ale jedno jest pewne - LINIOWA TENDENCJA SPADKU STĘŻENIA ALKOHOLU. Innymi słowy każdy z nas ma indywidualne, stałe spalanie alkoholu.WZROST RYZYKA SPOWODOWANIA WYPADKU DROGOWEGO PO SPOŻYCIU ALKOHOLUWzrost ryzyka spowodowania wypadku drogowego po spożyciu alkoholu


Niektóre alkomaty informują o niskim stężeniu alkoholu (LOW) i mogą sprawiać wrażenie, że masz bezpieczną ilość alkoholu we krwi, ale to nie jest prawda!

Nawet jeżeli w Twojej krwi krąży 0.2‰ alkoholu i polskie przepisy pozwalają Ci prowadzić samochód to ryzyko spowodowania wypadku wzrasta aż o 40%!
JAK OKREŚLIĆ LINIOWĄ TENDENCJĘ SPADKU STĘŻENIA ALKOHOLU DLA SWOJEGO ORGANIZMU?

Ustaliliśmy następującą procedurę:

1. Odczekaj min. 30-60 minut po zakończeniu spożycia
alkoholu.

2. Przepłucz usta, nie pal, nie pij, nie jedz.


3. Wykonaj pierwsze badanie czystym ustnikiem, zapisz wynik i odczekaj dokładnie 30 minut.

4. wykonaj 2-gie badanie czystym ustnikiem, zapisz wynik i odczekaj dokładnie 30 minut.

Powtarzaj powyższą procedurę tak długo aż otrzymasz 3 malejące wyniki np. 0.60‰,0.55‰,0.50‰. Pamiętaj dokładnie co 30 minut!!!

Odejmij wynik z 3-go malejącego badania od 1-go malejącego - ponieważ badania wykonywałeś co 30 minut otrzymasz ilość alkoholu jaką Twój organizm spala w ciągu 1 godziny. Dla naszego przykładu 0.1‰.


Podziel wynik ostatniego badania przez "spalanie na godzinę", a otrzymasz liczbę godzin, jaką potrzebujesz by móc prowadzić. W naszym przykładzie 0.5‰ / 0.1‰ / h = 5h.

pamietaj_a.png

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się