JAK DZIAŁA
I CZYM JEST IMMOBILISER ALKOHOLOWY?


Immobiliser alkoholowy, potocznie nazywany blokadą alkoholową, to system, który po przeprowadzeniu badania na trzeźwość nie pozwala kierującemu uruchomić samochodu w momencie przekroczenia progu spożycia alkoholu.

Blokady alkoholowe nazywane są również interlockami lub też alcolockami. Można się spotkać również ze sformułowaniem „alkomat blokujący zapłon”, gdy urządzenie może jednocześnie spełniać rolę alkomatu osobistego.

Jak jest zbudowany interlock? Zazwyczaj blokada składa się z dwóch głównych elementów: znajdującego się we wnętrzu pojazdu urządzenia do pomiarów alkoholu w wydychanym powietrzu oraz jednostki sterującej, która instalowana jest zwykle pod deską rozdzielczą i uwalnia lub blokuje zasilanie przekaźnika rozrusznika.

W praktyce, zanim możliwe będzie uruchomienie pojazdu, kierowca podać musi próbkę wydychanego powietrza o stężeniu alkoholu poniżej pewnej progu. Próbka wydechu jest analizowana w części ręcznej. Jeśli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu jest niższe od ustawionej wartości granicznej, następuje uwolnienie rozrusznika pojazdu. W wypadku wyniku pomiarowego powyżej wartości granicznej, urządzenie niezawodnie zapobiega uruchomieniu silnika.

KIEDY TRZEBA ZAINSTALOWAĆ
BLOKADĘ ALKOHOLOWĄ W AUCIE
CZYLI O NOWYCH PRZEPISACH

W lutym 2015 roku Sejm przyjął nowelizacją Kodeksu Karnego dotyczącą zmian w karaniu nietrzeźwych kierowców. Na mocy tej nowelizacji wprowadzano przymus instalowania w autach blokady alkoholowej. Od wprowadzenia przepisów autami z alkomatem blokującym zapłon muszą jeździć kierowcy, którzy starają się o przywrócenie uprawnień po orzeczeniu wobec nich zakazu prowadzenia pojazdów. Po otrzymaniu czasowego zakazu prowadzenia pojazdów kierowca, chcąc odzyskać uprawnienia będzie musiał obligatoryjnie zamontować taką blokadę w swoim samochodzie. Posiadanie jej będzie wymagane przez 3 lata. Ponadto, w prawie jazdy takiej osoby zamieszczona zostaje informacja o takiej blokadzie.

Dzięki zmianie w przepisach instytucję uprawień do kierowania pojazdami wyłącznie z blokadą alkoholową wprowadzono w strukturę przepisów karnych.

http://alkotester.pl/grafiki/naznaczenie.png

 
INNE ZASTOSOWANIA BLOKAD ALKOHOLOWYCH


Głównym przeznaczeniem alkoholowych blokad zapłonu jest uniemożliwienie prowadzenia pojazdu osobom, u których stężenie alkoholu we krwi przekracza określoną wartość graniczną. Blokady alkoholowe mogą być jednak również użyte do ograniczenia dostępu do maszyn lub określonych miejsc.KUP NIEZAWODNE BLOKADY W NASZYM SKLEPIE

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast Lub Zresetuj hasło

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się