Wirtualny alkomat – wierzyć czy nie?

W Internecie można znaleźć dużą liczbę tzw. wirtualnych alkomatów. Czy jednak alkomat online jest wiarygodnym narzędziem pozwalającym na podjęcie decyzji o prowadzeniu auta? Obalamy fakty i mity dotyczące kalkulatorów promili online.

Wirtualny alkomat czy kalkulator to zazwyczaj strona internetowa dedykowana do obliczenia kiedy z naszego organizmu „zniknie” alkohol. Wpisując hasło „alkomat” w wyszukiwarce znajdziemy co najmniej kilka propozycji tego typu serwisów: www.wirtualnyalkomat.pl, alkomatonline.pl,  www.kazdypromil.pl/alkomat/, http://www.ilemogewypic.pl/alkomat.php itp. Wygląd stron jest podobny – są to proste formularze z polami do uzupełnienia: płeć, waga, wzrost, godzina rozpoczęcia picia, informacje o rodzaju i ilości jednostek alkoholu.


Czy ufać alkomatom online?

Warto pokusić się o analizę wszystkich czynników, które wirtualny alkomat bierze pod uwagę, aby zasugerować nam kiedy możemy wsiąść za kółko. Podstawowe parametry to płeć, waga i wzrost. Czy płeć ma wpływ na szybkość spalania alkoholu? Zdecydowanie: już dawno udowodniono naukowo, że kobiety spalają alkohol wolniej, za to szybciej dochodzą do stanu upojenia alkoholowego. Ten czynnik jest więc istotny. Natomiast dochodzi pytanie w jaki sposób kalkulator promili oblicza na podstawie płci czas spalania? Kolejne parametry to waga i wzrost. Musimy się zgodzić, że masa ciała ma również wpływ na spalanie alkoholu. Jednakże pomijany jest tu czynnik bardzo indywidualny: struktura organizmu (zawartość tkanki tłuszczowej, wody czy też tkanki mięśniowej). Dodatkowo nie wzięto pod uwagi następnego istotnego czynnika, jakim jest wiek, bowiem wraz z wiekiem metabolizm spada.

Pytania dodatkowe spotykane w alkomatach online dotyczą m.in. tego, czy podczas picia spożywano pokarmy. Czynnik ten jest rzeczywiście bardzo ważny, ale oprócz samego faktu jedzenia, dużo bardziej istotny jest rodzaj pokarmu. Wchłanianie alkoholu zależy od tego, w jakim tempie treść żołądka przechodzi do jelit. Im wyższa zawartość tłuszczu w pożywieniu, tym dłużej to trwa i tym więcej czasu zajmuje proces wchłaniania. Poza tym, wirtualny alkomat nie bierze pod uwagę również

Jak widać z powyższej analizy, alkomaty wirtualne nie gromadzą zbyt precyzyjnych informacji, na podstawie których przeprowadzane są dalsze obliczenia.


Indywidualny metabolizm spalania alkoholu

Jeśli posiadasz w domu profesjonalny alkomat, będziesz mógł zbadać indywidualny wykres spalania alkoholu. Przemiana alkoholu jest bowiem sprawą bardzo indywidualną uzależnioną od bardzo wielu czynników. Należy również pamiętać, że stężenie alkoholu we krwi zmienia się w czasie. Najpierw rośnie podczas wchłaniania alkoholu, a następnie maleje podczas jego spalania. Alkomat elektroniczny wskazuje na to, w jakiej fazie podczas pomiar znajduje się badany: czy w fazie wzrostu stężenia czy eliminacji alkoholu. Aby zbadać swój indywidualny trend metabolizmu alkoholu, należy wykonać minimum 3 pomiary w równych 30-minutowych odstępach czasu. Za pomocą 3 malejących wyników możemy oszacować, kiedy organizm będzie oczyszczony z alkoholu.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to, czego szukasz

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast Lub Zresetuj hasło

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się