Ostrzejsze kary dla pijanych kierowców i piratów drogowych- jest nowelizacja Kodeksu karnego!

Ostatnio informowaliśmy o nadchodzących zmianach w przepisach drogowych, które mają m.in. zalegalizować przesiewowe badania kierowców przez Policję. 10 maja 2017 roku Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu Drogowego. Przedstawiamy inne zmiany w prawie, które będą obowiązywać kierowców.

Ostatnio informowaliśmy o nadchodzących zmianach w przepisach drogowych, które mają  m.in. zalegalizować przesiewowe badania kierowców przez Policję. W maju 2017 roku Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu Drogowego. Przedstawiamy inne zmiany w prawie, które będą obowiązywać kierowców. Sprawdźcie, co uległo zmianie!

Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub narkotyków

Dotychczas za spowodowanie wypadku śmiertelnego lub powodującego poważne uszkodzenia ciała, kierującemu będącemu pod wpływem alkoholu lub narkotyków groziło minimum 9 miesięcy więzienia. Był to przepis nieżyciowy, gdyż wyrok do 1 roku więzienia można zawiesić. Po zmianie przepisów osoby, które spowodowały taki wypadek pod wpływem środków odurzających lub alkoholu otrzymają minimalny wymiar kary 2 lata więzienia bez możliwości zawieszenia.

Zmuszenie policji do pościgu - zmiana klasyfikacji czynu

Dotychczas świadome zmuszenie policji do pościgu i niezatrzymanie się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych było karane grzywną lub karą aresztu do 30 dni ze względu na klasyfikację czynu jako wykroczenie. Po wejściu w życie nowych przepisów takie zachowanie będzie klasyfikowane jako przestępstwo drogowe, za które grozi kara do 5 lat więzienia, a także zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

Kierowcy bez uprawnień

Zmianie ulegną kary dotyczące jazdy bez prawa jazdy i złamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Za kierowanie samochodem bez prawa jazdy dotychczas sądy rzadko orzekały najwyższy wymiar kary - do 2 lat, a jeśli już to w zawieszeniu. Od teraz takie przestępstwo będzie karane do 2 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Natomiast za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów groziła dotychczas  maksymalna kara do 3 lat więzienia, która zostanie podwyższona do 5 lat, a także będzie skutkować zakazem prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

Inne zmiany

O zmianie legalizującej rutynowe kontrole policji pisaliśmy już wcześniej w alko-newsach. Oprócz szczegółowej regulacji dotyczącej poddawania kierujących pojazdami przesiewowym badaniom pod kątem zawartości alkoholu lub/i narkotyków w krwi, w nowelizacji dodano zmiany pomagające ścigać notorycznych piratów drogowych. Dotychczas sądy nie miały dostępu do historii łamania przepisów przez piratów drogowych, czego skutkiem były łagodne wyroki. Nowelizacja wprowadzi obowiązek informowania sędziów o wcześniejszych przypadkach łamania przepisów drogowych - dane te będą przekazywane z centralnej ewidencji kierowców. Wydłużeniu ulegnie również okres po jakim przedawnieniu ulegają sprawy dotyczące wykroczeń: z 2 do 3 lat. 

Źródło: http://moto.onet.pl/aktualnosci/ostrzejsze-kary-dla-piratow-drogowych-nawet-piec-lat-wiezienia/4rftz9

Kup alkomat osobisty

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast Lub Zresetuj hasło

Please sign in first.

Zaloguj się