Alkohol i kluczyki? Wykluczone!
Jesienią 2015 roku ruszyła kampania społeczna zlecona przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Spoty reklamowe „Alkohol i kluczyki? Wykluczone!” spotkały się z bardzo dobrym odbiorem wśród młodej widowni.
Każdy sposób jest dobry, aby powstrzymać osobę, która chce wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu. Reagując możesz uratować życie najbliższej Ci osoby – to przekaz najnowszej kampanii Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Kampania miała być odpowiedzią na wyniki badania opinii zleconego przez KRBRD, w którym prawie 30 procent ankietowanych osób stwierdziło, że większości ich znajomych zdarza się jeździć po spożyciu alkoholu. Natomiast 12 procent respondentów nie zgodziło się z twierdzeniem, że jazda po spożyciu alkoholu istotnie zwiększa ryzyko wypadków.
Tym razem przesłanie kampanii jest kierowane do osób z otoczenia kierowców jeżdżących „na podwójnym gazie”: powstrzymując pijanego kierowcę, możesz uratować nie tylko jego samego, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Wymienione na końcu spotu informacje o surowych karach za prowadzenie pod wpływem alkoholu podkreśla kolejny przekaz – znajomi powinni ostrzegać pijanego kierowcę przed surowymi sankcjami. 18 maja 2015 r. zostały bowiem zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu i za spowodowanie wypadku pod jego wpływem. Już po pierwszych kilku miesiącach od wprowadzenia nowych przepisów widać, że nowe przepisy odnoszą wymierny skutek. W okresie od 18 maja br. do 30 września 2015 roku w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, liczba wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących spadła o ponad 30 proc., a liczba ofiar śmiertelnych tych wypadków o ponad 35 procent.
Źródło: http://www.krbrd.gov.pl/pl/aktualnosci/alkohol-i-kluczyki-wykluczone.html
W tej samej kategorii
- Zuchwały złodziej ukradł alkomat z komisariatu. Przeoczył jeden szczegół
- Surowsze kary za jazdę po spożyciu alkoholu. Sprawdź, co się zmieniło od maja 2015 roku.
- Alkomat AL 4000 w Komendzie w Bielsku Podlaskim
- Stacjonarny alkomat w Białymstoku. Każdy może się przebadać
- Samoobsługowy alkomat przekazany Komendzie Powiatowej Policji w Zambrowie