Ilu mieszkańców korzysta z publicznego alkomatu?

W czerwcu 2014 roku na miejscowej Komendzie Policji został zainstalowany ogólnodostępny alkomat Promiler AL 4000. Od tamtej pory przebadało się...

Jędrzejów to miasto powiatowe w województwie świętokrzyskim. W czerwcu 2014 roku na miejscowej Komendzie Policji został zainstalowany ogólnodostępny alkomat Promiler AL 4000.

 

Inicjatorami dostępnego dla wszystkich alkomatu byli sami mieszkańcy miasta. Specjalistyczny alkomat Promiler AL 4000 kosztował 1,5 tys. zł i został sfinansowany z budżetu gminy. Urządzenie znajduje się w pomieszczeniu przyjęć interesantów komendy powiatowej.

 

Można z niego korzystać za darmo. Badanie takim alkomatem jest szybkie i bardzo proste. Wystarczy stosować się do instrukcji obrazkowych ukazujących się po naciśnięciu przycisku alkomatu. Po kilku sekundach od dmuchnięcia w jednorazową słomkę uzyskuje się informację o poziomie alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Okazało się, że alkomat cieszy się ogromną popularnością. Zakup alkomatu to zatem strzał w dziesiątkę. Od czasu założenie alkomatu do sierpnia 2017 roku wykonał ponad 13 500 badań w mieście liczącym 16 139  mieszkańców.

 

Taki wynik idealnie wpisuje się w strategię poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. W miastach i poza nimi.

 

Ogólnodostępny alkomat na komisariacie w Jędrzejowie w skrócie:

 

Liczba mieszkańców

16 139

Liczba badań alkomatem

13 500

Koszt zakupu

1,5 tys. zł

 

Przyjmując, że badanie robił każdy mieszkaniec miasta daje to wynik taki, że w ciągu czterech lat aż ¾ całości populacji upewniło się co do swojej trzeźwości. Na podstawie danych łatwo obliczyć orientacyjną popularność alkomatu w swoim mieście.

Źródło, grafika:

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast Lub Zresetuj hasło

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się