Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Dopuszczalne limity alkoholowe w Europie

Spis treści:

  1. 1. Limity promili w poszczególnych krajach europejskich
  2. 2. Znaczenie promili na ludzki organizm
  3. 3. Metody wykrywania promili w organizmie

W Europie każdy kraj samodzielnie ustala limit alkoholu. Te różnice wynikają z wielu czynników. Najważniejsze z nich to kultura spożycia alkoholu, statystyki dotyczące wypadków drogowych oraz presja społeczna. Na przykład w krajach o silnych tradycjach winiarskich, jak Francja czy Hiszpania, dopuszczalne limity mogą być nieco wyższe niż w krajach, gdzie spożycie alkoholu jest mniej zakorzenione w kulturze. Szczególnie restrykcyjne limity, można zaobserwować w krajach wschodnio europejskich, gdzie często spożywane są wysokoprocentowe napoje alkoholowe.

Limity promili w poszczególnych krajach europejskich

Niemcy – Limit alkoholu wynosi 0,5 promila, ale są pewne wyjątki.

Czechy – W tym kraju obowiązuje zerowy limit alkoholu, czyli 0,0 promila.

Szwecja oraz Norwegia – W obu tych krajach skandynawskich limit wynosi 0,2 promila.

Francja i Hiszpania – W obu krajach dopuszczalny limit alkoholu wynosi 0,5 promila, ale istnieją pewne wyjątki.

Rumunia – Tak jak w Czechach, w Rumunii obowiązuje zerowy limit alkoholu.

Bezpieczeństwo ruchu drogowego to jeden z głównych powodów, dla których wprowadza się dopuszczalne limity alkoholu. Badania wyraźnie pokazują, że spożycie alkoholu negatywnie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Dlatego ustalając limity, kraje europejskie stawiają na pierwszym miejscu bezpieczeństwo swoich obywateli.

Znaczenie promili na ludzki organizm

Promil to jednostka miary stężenia alkoholu we krwi: 1 promil oznacza 1 gram alkoholu w 1 litrze krwi. Wzrost stężenia w organizmie wpływa negatywnie na zdolności psychofizyczne człowieka. Alkohol obniża zdolność koncentracji, spowalnia reakcje i pogarsza koordynację ruchową. Warto też zaznaczyć, że różni ludzie inaczej reagują na alkohol - niektórzy są bardziej podatni na jego działanie niż inni. Do wskaźników determinujących podatność, można zaliczyć: wiek, płeć, wagę, choroby oraz predyspozycje genetyczne.

Metody wykrywania promili w organizmie

W krajach europejskich najczęściej stosowaną metodą wykrywania alkoholu w organizmie jest test alkomatem. Jest to szybki i skuteczny sposób na sprawdzenie, czy kierowca jest trzeźwy. W skrajnych przypadkach, gdy istnieją wątpliwości co do wyników alkomatu, bada się krew. Istnieje też drugie urządzenie spektofotometryczne, które jest bardziej precyzyjne, ale również bardziej kosztowne i zazwyczaj stosowane w specjalistycznych laboratoriach.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się