Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Jak działa alkomat osobisty i policyjny?

Spis treści:

 1. 1. Jak działa alkomat osobisity i policyjny
 2. 2. Budowa alkomatu
 3. 3. Działanie i funkcjonowanie alkomatu
 4. 4. Jak działa sensor alkomatu

Prewencyjne badanie przy drodze. Dobrowolne badanie na komisariacie. Prywatne badanie własnym alkomatem. W tych, jak i we wielu stresujących sytuacjach można spotkać się z alkomatami, ale czy kiedykolwiek przeszło nam przez głowę, jak one funkcjonują? Jak kawałek elektroniki obudowany zazwyczaj w plastik, jest w stanie zmierzyć ilość danej substancji w organizmie człowieka. Jak działa alkomat Policyjny? Jaka jest budowa alkomatu? O tym wszystkim dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Jak działa alkomat osobisty i policyjny

Mimo powszechnego przekonania na temat dostępności alkomatów dla służb mundurowych i prywatnych konsumentów krąży wiele mitów. Pierwszym i chyba największym błędem, jest przekonanie, że policyjne alkomaty są przeznaczone tylko i wyłącznie dla nich samych. Prawda jest taka, iż nie ma większego problemu szaremu Kowalskiemu, kupić urządzenia, z którego korzysta pobliska drogówka. Wszystko rozchodzi się głównie o dokładność danego alkomatu, jak i jego przeznaczenia.

Z racji powagi urzędu na przykład Policji. Nie spotkamy podczas badania prewencyjnego alkomatu za 100zł, a jedynie wysokiej klasy precyzyjne alkomaty. Służby mundurowe, dokonujące masowych badań kierowców na przykład podczas akcji znicz, korzystają ze specjalnych alkomatów przesiewowych. Budowa takiego alkomatu umożliwia przebadanie dużej ilości osób w krótkim odstępie czasowym

Jak działa alkomat Policyjny? Odpowiedź brzmi tak samo, jak każdy inny. Z tą różnicą, że cechuje się dużą jakością i został wybrany przez ten właśnie organ. Różnica w budowie alkomatu, praktycznie nie istnieje — chyba że podzielimy go według przeznaczenia: na przykład na przesiewowe i precyzyjne.

Dostępne urządzenia pomiarowe tego typu, można podzielić również według podziału na format wyniku. Wyróżnić można tak zwany "BAC" oraz "BrAC".

 • BAC (Blood Alcohol Concentration) - jest to skrót, który mówi o podawaniu stężenia danego alkoholu w popularnych promilach. Jest to najpopularniejsza miara w Polsce, służąca do określania, jak duży jeset stan upojenia alkoholowego danej osoby. Ze względu na swoją prostotę i popularność, jest on stosowany zazwyczaj w alkomatach użytkowników indywidualnych.
 • BrAC (Breath Alcohol Concentration) - oznacza on poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest to bardziej dokładna forma od poprzednika. Jest również najmniej znana i stosowana jest często przez Policje, czy też inne służby mundurowe.

Budowa alkomatu af 350

Alkomat AlcoForce af-350

Budowa alkomatu

Jak zatem wygląda budowa alkomatu. Przeciętne tego typu urządzenie, zbudowane jest z paru elementów. Można do nich zaliczyć między innymi: sensor, selenoid próbkujący (pompka), płytę główną, buzzer, czujnik przepływu. Poniżej zostaną pokrótce przedstawione poszczególne z nich:

 • Sensor — jest to najważniejszy element alkomatu, to jego przysłowiowe serce. Służy przede wszystkim do analizy ilości alkoholu w danej próbce powietrza. Istnieją różne jego rodzaje, które definiują jego funkcjonowanie na przykład: sensory półprzewodnikowe, elektrochemiczne, spektrofotometryczne.
 • Płyta główna — to nic innego jest element spajający wszystkie inne części alkomatu. Jego zadaniem jest, pewnego rodzaju elektroniczne wprawienie w działanie całego urządzenia.
 • Buzzer — Nie jest to najważniejsza i obowiązkowa część, każdego tego rodzaju miernika. Jednak, że jest bardzo przydatna. Zapewne wielu z nasz kojarzy wibracje telefonu — to dokładnie to samo, tylko że w alkomacie. Jego zadaniem jest informowanie użytkownika o pewnej formie działania alkomatu.
 • Selenoid próbkujący (pompka) — drugi po sensorze najważniejszy element alkomatu. Jego celem jest dostarczenia, za pomocą drobnych ruchów, próbki wydychanego powietrza do sensora.

Alkomat AlcoForce EVO

Działanie i funkcjonowanie alkomatu

Jak działa alkomat na podstawie powyższych elementów? Nie należy ono do zbyt skomplikowanych. Osoba badana, wdmuchuje przez określony okres czasu powietrze przez ustnik do alkomatu. Następnie pompka, pobiera malutką próbkę powietrza do sensora. Tam za pomocą jego funkcjonalności, elektroniki i płyty głównej — dostarczana jest informacja o stężeniu alkoholu.

Jak działa sensor alkomatu

Tak jak zostało już wcześniej wspomniane. Sensor mierzy ilość danego alkoholu, w sposób zależny od rodzaju jego samego.

 • Sensor półprzewodnikowy — wynik jego mierzenia, polega głównie na redukcji tlenu przez alkohol wiążący się z powierzchnią elektrody. Czujnik dwutlenku cyny w kontakcie z wydychanym powietrzem, bada opór prądu, jaki powstaje w wyniku tego zjawiska.
 • Sensor elektrochemiczny — posiada one platynowe elektrody, w których etanol w wydychanym powietrzu wytwarza reakcje redox. Alkohol, przekształca się tam w kwas octowy, uwalniając przy tym elektrony - powodują one powstanie prądu o niskim napięciu. I to właśnie on przekazuje informacje o stopniu upojenia alkoholowego.
 • Sensor spektrofotometryczny — najdokładniejszy i najrzadszy w zestawieniu. Bada on światło - dokładniej to, w jaki sposób molekuły znajdujące w komorze sensora, absorbują podczerwień. Dzięki temu alkomat jest w stanie zmierzyć stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się