Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Jak odzyskać zabrane prawo jazdy za alkohol

Spis treści:

  1. 1. Czy utrata prawo jazdy za alkohol jest dożywotnia?
  2. 2. Procedury odzyskiwania
  3. 3. Czy utrata prawa jazdy za alkohol jest dożywotnia?

Utrata prawa jazdy za alkohol to bardzo poważny problem. Czy wobec utraty uprawnień do kierowania pojazdami, wynikającego z prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, możliwe jest odzyskanie prawa jazdy? Tak, jest to możliwe. Jednak najpierw trzeba ponieść konsekwencje swoich czynów. W jaki sposób możesz odzyskać zabrane prawo jazdy?

Czy utrata prawa jazdy za alkohol jest dożywotnia?

Niestety często zdarza się, że kierowcy prowadzą samochody pod wpływem alkoholu. Okres na jaki następuje zatrzymanie prawa jazdy za alkohol zależy od stężenia alkoholu w organizmie. Taka jazda może być potraktowana jako wykroczenie lub przestępstwo. Zazwyczaj zabrane prawo jazdy za alkohol można odzyskać. Za jazdę po spożyciu alkoholu może grozić grzywna, ograniczenie wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. Tak więc za jazdę pod wpływem alkoholu grożą poważne konsekwencje. Jednak w pewnych przypadkach utrata prawa jazdy po spożyciu alkoholu może być dożywotnia. Sytuacje, które wpływają na taką utratę uprawnień to:

  • spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym,
  • spowodowanie wypadku i nieudzielenie pomocy poszkodowanym,
  • prowadzenie pojazdu mimo orzeczenia o zakazie,
  • powtórna jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
  • spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym. Najlepiej nie być mądrym Polakiem po szkodzie i zaopatrzyć się w prosty alkomat osobisty Drobna inwestycja, a potrafi zaoszczędzić dużo więcej nerwów, czasu i pieniędzy

Procedury odzyskiwania

Zabranie prawa jazdy za alkohol stanowi poważny problem, zwłaszcza dla osób, które potrzebują go do codziennej pracy. Wobec tego jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu? W przypadku utraty prawa jazdy na rok, wystarczy po upływie tego terminu złożyć wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy. Jeżeli prawo jazdy zostało zabrane na więcej niż rok, to co najmniej po upływie połowy orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów można wnioskować do sądu o przywrócenie uprawnień. Natomiast w przypadku dożywotniej utraty musi minąć 10 lat, aby można było starać się o odzyskanie prawa jazdy po alkoholu. W obu tych przypadkach trzeba złożyć odpowiedni wniosek do rozpatrzenia przez sąd.

Złożenie odpowiedniego wniosku

Aby odzyskać utracone prawo jazdy po upływie terminu na jaki zostało zabrane trzeba złożyć wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy do właściwego starostwa powiatowego. Oprócz wniosku trzeba złożyć aktualne orzeczenie lekarskie oraz dokonać opłaty za zwrot prawa jazdy. W momencie kiedy ubiegasz się o wcześniejsze odzyskanie prawa jazdy, wniosek składa się do sądu, który zadecyduje czy prowadzenie przez Ciebie samochodu nie stanowi zagrożenia. Jeśli decyzja będzie pozytywna to będziesz mógł prowadzić samochód, ale tylko taki, który wyposażony będzie w blokadę alkoholową.

Badania na odzyskanie prawa jazdy

Niezależnie od tego czy było zabrane prawo jazdy za alkohol na 3 lata, czy też na krócej, zawsze trzeba przejść specjalistyczne badania, aby odzyskać prawo jazdy. Badania mają na celu określić sprawność i zdolność do powrotu za kierownicę oraz to czy problem alkoholowy nie stanowi ryzyka, że ponownie usiądziesz za kierownicę pod wpływem alkoholu. Wobec tego jakie badania trzeba mieć, by możliwe było odzyskanie prawa jazdy po alkoholu? Badania psychologiczne oraz takie same, jak na początku, kiedy starałeś się o prawo jazdy.

Tagi: no-index
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się