Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Kiedy zaczyna się alkoholizm, jakie są jego fazy i objawy?

Spis treści:

 1. 1. Kiedy zaczyna się alkoholizm, jakie są jego fazy i objawy?
 2. 2. Fazy uzależnienia od alkoholu w skrócie:
 3. 3. Co zrobić, gdy zaczyna się problem?

Kiedy zaczyna się alkoholizm, jakie są jego fazy i objawy?

Gdzie kończy się normalna zabawa i spożywanie alkoholu, a zaczyna się alkoholizm? Czy istnieje jakaś norma lub granica, aby móc kogoś nazwać alkoholikiem? Kiedy możemy już mówić o problemie z alkoholem? W tym artykule dowiesz się jakie są fazy alkoholizmu oraz kiedy zaczyna się alkoholizm. Kiedy zaczyna się alkoholizm, niestety nie ma określonego konkretnego czasu, każdy z nas jest innym człowiekiem i ma inny organizm, dlatego inaczej reaguje na używki. W żadnych badaniach nie ustalono, ile należy spożyć alkoholu, żeby stwierdzić uzależnienie.

Alkoholizm to silne uzależnienie, wiąże się z narastającym niepokojem, rozdrażnieniem. Pierwsze objawy choroby alkoholowej są trudne do zaobserwowania. Osoba, która jest uzależniona od alkoholu ale jeszcze tego nie wie, szuka okazji do napicia się, zorganizowania imprezy na której będzie mogła bez krempacji ugasić pragnienie picia. Alkoholik nie dopuszcza do siebie myśli, że jest uzależniony, wypiera to. Częste upijanie na początku nie wzbudza podejrzeć, należy się zastanowić, co gdy zdarza się to nagminnie a przy tym urywa się film.

Fazy uzależnienia od alkoholu w skrócie:

- I FAZA prealkoholowa (WSTĘPNA) - picie okazjonalne, przyjemność i odprężenie, , brak świadomości o chorobie

- II FAZA ostrzegawcza - brak świadomości o chorobie, urwanie filmu, większa koncentracja na alkoholu, środek na poprawę nastroju, szukanie okazji do picia

- III FAZA krytyczna - odczuwany "głód alkoholowy", utrata kontroli nad piciem, zaniedbanie pracy i rodziny, spadek samooceny

- IV FAZA (CHRONICZNA) - wyzbycie się wyrzutów sumienia, ciąg alkoholowy, delirium, choroby, upijanie się w samotności, wyczerpanie organizmu

W każdej z tych faz alkoholizmu choroba zmienia się, objawów przybywa i stają się bardziej nasilone. Fazy alkoholizmy sprawiają, że ta choroba nie ujawnia się nagle, a poszczególne okresy mogą mieć różne stopnie nasilenia. Pamiętajcie, jeśli wcześnie się zorientujesz, że jest to alkoholizm, nie bój się stanąc oko w oko ze sobą i po prostu się do tego przyznać. Wcześnie zauważone objawy alkoholizmu mogę zahamować rozwój choroby, zanim pojawią się poważne symptomy problemu z alkoholem.

Powszechnie choroba alkoholowa uznawana jest na świecie jako cywilizacyjna, wyróżnia się szereg objawów fizycznych i psychicznych. Wszystko zależy od zaawansowania nałogu oraz ogólnej kondycji chorego. Objawy alkoholizmu są związane z występowaniem zespołu abstynencyjnego i pojawiają się nagle po odstawieniu alkoholu.

Do najczęściej występujących fizycznych objawów alkoholizmu uznaje się:

  • - wymioty, biegunkę oraz nudności,

  • - problemy z wysypianiem się,

  • - wzmożoną potliwość ciała,

  • - drżenie mięśni,

 • - przyśpieszone bicie serca,

W zaawansowanej fazie uzależnienia od alkoholu zdarza się, że u chorego może dojść do zapalenia lub stłuszczenia wątroby oraz najgorszego marskości wątroby, która prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń. Objawy fizyczne alkoholizmu mogą prowadzić do wielu innych poważnych schorzeń tj. zawał serca, udar mózgu, nowotwory.

Oprócz fizycznych objawów, towarzyszą tej chorobie również psychiczne objawy. Uzależniony wraz z upływem czasu traci zdolność logicznego myślenia, nie jest w stanie przyznać się, że ma problem. Człowiek w obliczu silnego stresu, zmęczenia najczęściej sięga po alkohol, dzięki temu zniekształca sferę emocjonalna. Wraz z nasileniem się choroby występuje egoizm, egocentryzm.

  • Psychiczne objawy uzależnienia od alkoholu to także:

  • - zaburzenia pamięci,

  • - agresja,

  • - wahania nastroju,

  • - stany depresyjne,

Chory postrzega siebie jako osobę pełną możliwości, wiedzy oraz wewnętrznej siły, nabiera pewności siebie. W tej sytuacji często alkoholicy nie boją się wejść do auta i kierować nim, w takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się przenośny alkomat, który sprawdzi czy w Twoim organizmie nie ma już alkoholu. Zajrzyj na stronę alkotester.pl i znajdź odpowiedni alkomat.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak alkohol zwiększa liczbę śmiertelnych wypadków, wystarczy, że klikniesz TUTAJ

Co zrobić, gdy zaczyna się problem?

Nadużywanie alkoholu wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. To nałóg destrukcyjny, objawy alkoholizmu mają duży wpływ na najbliższe otoczenie chorego. Alkoholizm to choroba, której nie da się wyleczyć, można zatrzymać jej proces. Problem polega na tym, że duża ilość alkoholików nie chce podjąć leczenia ponieważ zaprzeczają swojej chorobie. Zdarza się, że alkoholik spożywał alkohol kilka dni, następnego dnia nie pije i myśli że jest trzeźwy, wsiada więc do auta. Miejmy nadzieje, że nie spowoduje wypadku, ale kontrola drogowa nagle pojawia się i wybierają właśnie jego. Niestety w tej sytuacji każdy policjant ma prawa zabrać prawo jazdy. W tym artykule >>KLIKNIJ<< możesz sprawdzić co należy zrobić, żeby odzyskać prawo jazdy oraz na jak długo możesz mieć je zabrane.

Nie bójmy się prosić o pomoc, istnieje bardzo dużo miejsc, gdzie można uczęszczać na terapie, ta choroba nie tylko niszczy zdrowie ale również prowadzi do rozpadu rodziny. Zaufajcie swoim najbliższym. Mam nadzieje, że ten artykuł był pouczający i pomógł zapoznać się z tą chorobą.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się