Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Prewencyjna kontrola trzeźwości przez pracodawcę w pracy

Spis treści:

 1. 1. Czy badanie alkomatem narusza prawa pracownika?
 2. 2. Kontrola trzeźwości bez zgody pracownika jest możliwa?
 3. 3. Czy warto pracodawcy kupić alkomat?
 4. 4. Konsekwencje dla nietrzeźwego pracownika
 5. 5. Prewencyjne badanie trzeźwości pracownika w przyszłości
 6. 6. Czy znana jest data wejścia ustawy?

Oczywistością wydaje się kwestia trzeźwości w pracy. Jest to nie tylko sprawa dobrego wychowania, ale również nie rzadko samego bezpieczeństwa współpracowników i nie tylko. Czy pracownik może jawnie sprawdzać i egzekwować, stosowanie się do wymienionego standardu? Jak sytuacja wygląda przy kontroli trzeźwości alkomatem przez pracodawcę? Czy można odmówić badania? Odpowiedź na te pytania i inne uzyskasz w poniższym artykule!

Czy badanie alkomatem narusza prawo pracownika?

Jak większości spraw prawnych odpowiedź jest typowa i niesatysfakcjonująca — to zależy. Przede wszystkim pracodawca posiada prawa do wymagania od pracownika statusu trzeźwości w pracy. Również zgodnie z ustawą "O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi" z dnia 26 października 1982 r. - powinien on pijanego pracownika odsunąć od prowadzonej przez niego pracy. Uprawnienia do dokonania tego zabiegu, posiada również kierownik oraz osoba zewnętrzna sprawująca kontrole nad firmą.

Problem pojawia się jedynie wtedy, gdy prawo głosu dostają również prawa samego pracownika, które są równie ważne jak i samego szefa. Osoba pracująca jest człowiekiem i przysługują mu dobra osobiste. Osoba zatrudniona może uznać, że kontrola jego trzeźwości, narusza jego godność i dobre imię — nie wyrażając tym samym zgody na badanie. Podstawa prawna, jest wyrażona w art. 11 Kodeksu Pracy. Pracodawca ma obowiązek to uszanować, w innym przypadku może ponieść z tego tytułu konsekwencje.

Kontrola trzeźwości bez zgody jest możliwa

Istnieją dwie możliwość przebadania pracownika bez wyrażonej zgody i powoływania się na "łamanie dóbr osobistych".

Pierwsza z nich, czyli możliwość wezwania odpowiednich służb na przykład Policje. W takim wypadku osoba zatrudniona musi wyrazić zgodę na przebadanie przez osobę mundurową. Należy mieć wtedy słuszne podejrzenie, że nietrzeźwość występuje. W taki właśnie sposób pośrednio, a nie bezpośrednio — szef jest w stanie ominąć prawa pracownika i dokonać badania. Istnieją również różne metody przeprowadzenia testu, a mianowicie z krwi oraz za pomocą alkomatu. W przypadku badania dożylnego, zabiegu powinna dokonać osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia.

Druga opcja, wymaga specjalnej, niebezpiecznej sytuacji — a mianowicie wypadku w miejscu pracy. Wymogiem jest wzięcie udziału przez osobę pracującą w zdarzeniu oraz podejrzenie na obecność stanu upojenia. Mimo że pracownik nadal ma prawo odmówić takiego badania, to jest to dla niego wysoce nie korzystne, ponieważ traci w takim przypadku ubezpieczenie wypadkowe.

Czy warto pracodawcy kupić alkomat?

Zdecydowanie warto. Sami pracownicy, nierzadko godzą się na przeprowadzenie badania przez pracodawcę, ze względu na możliwość wezwania Policji. Sam fakt przyjazdu służb mundurowych, jest wysoce niekomfortowy dla pracownika - przez co decyduje się on na badanie przez przełożonego. W ten właśnie sposób szef mimo przysługującym prawom zatrudnionego, wciąż rozdaje główne karty w swoim przedsiębiorstwie. Sam fakt posiadania takiego urządzenia w firmie, budzi pewną obawę przed potencjalnym stanem upojenia osoby pracującej. Kreuje również wizerunek firmy jako takiej, która zna swoje prawa i stawia pewne granice.

Dodatkowo warto pamiętać, że obecny stan prawny prawdopodobnie zmieni się, pracodawca uzyska prawa do stosowania badań u siebie w firmie

Konsekwencje dla nietrzeźwego pracownika

Za wykrycie obecności alkoholu w organizmie, mogą nastąpić przykre konsekwencje dla pracownika. Najcięższą z nich jest tak zwane zwolnienie dyscyplinarne, czyli takie, pozbawione okresu wypowiedzenia. Posiada ono również szereg innych niekorzystnych konsekwencji, jak problemy ze znalezieniem nowej pracy, utratę wolnych dni na poszukiwanie nowego zatrudnienia, czy też utratę możliwości na zasiłek dla bezrobotnych. Do tych lżejszych z pewnością można zaliczyć:

  • - odebranie wynagrodzenia,
  • - upomnienie pisemne lub też ustne,
  • - kara pieniężna,
  • - zwolnienie z zachowaniem okresu wypowiedzenia,

Prewencyjne badanie trzeźwości pracownika w przyszłości

Prawo w Polsce i na świecie nie jest stałe i ciągle się zmienia oraz pojawia się pewne światło w tunelu. Opracowywany jest projekt nowelizacyjny w kodeksie pracy, umożliwiający kontrolę prewencyjną osób zatrudnionych przez pracodawcę. Będą istnieć dwa przypadki, w których szef uzyska prawa:

  • - podejrzenie upojenia alkoholowego,
  • - rutynowe badanie kontrolne,

Warto mieć na uwadze, że będzie istnieć nie tylko prawo do badania na obecność alkoholu w organizmie, ale i innych środków odurzających. Po wykryciu jakichkolwiek z tych niedozwolonych substancji pracodawca będzie posiadał obowiązek, niedopuszczenia do wykonywania pracy przez pracownika.

Czy znana jest data wejścia ustawy?

Niestety nie ma podanych konkretnych informacji, kiedy pojawią się nowe prawa dla pracodawców. Jedyne co jest wiadome publicznie to fakt, że mimo ogłoszenia samej daty, upłynie jeszcze więcej dni. Ponieważ w Polsce musi upłynąć 14 dni od ogłoszenia ustawy oraz dodatkowo przejść przez szereg procesów legislacyjnych.

Nieprędko zatem szef, będzie w stanie przebadać pracownika. Na ten czas jedyną opcją, pracodawcy będzie korzystać jedynie z tych praw, jakie posiada.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się