Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Substancje, które oszukują alkomat. Możesz ustrzec się przed niepotrzebnym stresem

Przed nami powroty z wakacji, a Polska należy do tych państw w Unii Europejskiej, w których najczęściej przeprowadza się badania trzeźwości kierowców. Niektóre substancje mogą oszukać alkomat i wskazać na wykroczenie nawet jeśli kierowca jest niewinny.

W 2018 r. polska policja przeprowadziła 16,5 mln kontroli trzeźwości kierujących. W woj. małopolskim taki test jest już rutynową czynnością przy każdym zetknięciu się policjanta ze zmotoryzowanym. Niezależnie od jego powodu. Wsiadając za kierownicę warto pamiętać o tym, że w każdej chwili możemy zostać skontrolowani. Nie warto więc narażać się na sytuację, w której policyjne urządzenie błędnie pokaże pozytywny wynik.

— Policjanci w pierwszej kolejności stosują AlcoBlow, czyli dobrze znany, żółty alkomat działający bez ustnika, który weryfikuje czy w jego otoczeniu są opary alkoholu. To bardzo czułe urządzenie, które, można powiedzieć, zasysa powietrze z wnętrza kabiny pojazdu – informuje kom. Joanna-Biel Radwańska z Wydziału Ruchu Drogowego Małopolskiej Komendy Policji w Krakowie. - AlcoBlow może pokazać pozytywny wynik nawet wtedy, gdy przewozimy nietrzeźwą osobę czy wówczas, kiedy kierowca tuż przed kontrolą użył perfum z bazą alkoholową lub płynu do spryskiwaczy opartego na alkoholu.

Co dzieje się dalej? Jeśli AlcoBlow pokaże pozytywny wynik, policjant nakaże kierowcy skorzystanie z alkomatu zawierającego ustnik. W tym wypadku badaniu podlega wyłącznie powietrze wydychane przez kierowcę, więc żaden z wymienionych wyżej przypadków nie spowoduje pozytywnego wyniku. I tu zdarzają się jednak sytuacje zaskakujące kierowców.

Zbliżony efekt będzie miało spożycie batonika zawierającego alkohol. Choć jego porcja w jednym batonie nie spowoduje przekroczenia dozwolonej prawem zawartości alkoholu we krwi, to chwilowy efekt w wydychanym powietrzu może wynosić nawet do 0,3 mg/l, czyli odpowiednik 0,6 prom. alkoholu we krwi. Podobnie jest z syropami zawierającymi alkohol. Co zrobić, gdy w jednej z wymienionych sytuacji spotka nas policyjna kontrola?

— Jeśli po badaniu, które dało pozytywny wynik, kierowca wyjaśnia, że nie jest on następstwem picia alkoholu, to należy powtórzyć badanie alkomatem z ustnikiem za 15 minut. W przypadkach, kiedy poprzedni pomiar wynikał z użycia płynu do ust czy zjedzenia batona, druga próba daje wynik negatywny — dodaje kom. Joanna Biel-Radwańska.

Czy w myśl starego motoryzacyjnego mitu alkomat może pokazać pozytywny wynik po zjedzeniu jabłek? — Nigdy nie spotkałam się z takim przypadkiem. Oczywiście wszystko jest kwestią fizjologii organizmu, ale nie sądzę, by przeciętny człowiek był w stanie zjeść tyle jabłek, aby wzbudzić tym alkomat – kwituje policjantka.

Unikanie produktów zawierających alkohol przed rozpoczęciem jazdy może nas uchronić przed niepotrzebnym stresem w razie kontroli trzeźwości. Oferta płynów do ust bez alkoholu jest już bardzo szeroka. Łatwo też znaleźć słodycze, które nie mają w sobie likieru. To, że nie wolno wsiadać za kierownicę po spożyciu

Źródło:

https://autokult.pl/34720,substancje-ktore-oszukuja-alkomat-mozesz-ustrzec-sie-przed-niepotrzebnym-stresem

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast Lub Zresetuj hasło

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się