Święto Wojska Polskiego 2024
Święto Wojska Polskiego 2024
W czwartek 15 sierpnia 2024 roku przypada kolejne coroczne Święto Wojska Polskiego. To dzień honorujący służbę i poświęcenie ponad 200 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to jedno z ważniejszych świąt państwowych.
Historia Święta Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego ustanowione zostało przez Sejm w 1992 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia, bowiem w tym dniu w 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej stoczono zwycięską Bitwę Warszawską, nazywaną potocznie Cudem na Wisłą. Wówczas to wojska rosyjskie zostały pokonane i zmuszone do generalnego odwrotu. Klęska Armii Czerwonej uratowała Warszawę i młodą odradzającą się II Rzeczpospolitą. Tradycja święta jest jeszcze dłuższa. Od 1923 roku, czyli w II Rzeczypospolitej, obchodzone było Dzień Żołnierza. W 1947 roku święto zostało zakazane przez komunistyczne władze. Święto Wojska Polskiego jest dniem wolnym ponieważ przypada w katolickie święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, dzień ustawowo wolny od pracy.
Obchody Święta Wojska Polskiego (źródło: MON)
Współczesne Wojska Polskiego
Wojsko Polskie, fachowo określane jako Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, to największa służba mundurowa w Polsce, która ma za zadanie obronę kraju, militarne zabezpieczanie jej interesów oraz prowadzenie walki. Obecnie służy w niej 216 tys. osób.
Obchody Święta Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w całym kraju. Centralne uroczystości tego święta mają miejsce w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Tamże ma miejsce honorowa zmiana warty. Przez centrum Warszawy odbywa się także uroczysta defilada wojskowa. W 2024 roku w centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego w Warszawie brać będzie aż 2,5 tysiąca polskich żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Towarzyszyć im będzie niemal setka żołnierzy sojuszniczych z NATO (np. z USA, UK czy Rumunii) jako, że w 2024 rok obchodzimy równocześnie 25 lat Polski w tym sojuszu. W sumie prezentowanych będzie 220 jednostek najnowocześniejszego sprzętu oraz 80 statków powietrznych znajdujących się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Będą to m. in. czołgi Abrams i K2 Czarna Pantera , armatohaubice Krab i K9A1, transportery Rosomak, wyrzutnie rakiet HIMARS, Patriot i Narew, wozy piechoty Borsuk, wozy rozpoznawcze Kleszcz i Żmija. Pojazdy brać będą udział w defiladzie na Wisłostradzie, jednej z głównych arterii Warszawy. W uroczystościach wezmą udział najwyższe władze państwowe.Rozstawione zostaną punkty informacyjno-promocyjne, gdzie będzie można zapoznać się ze specyfiką służby poszczególnych jednostek lub formacji wojskowych. Prezentować się będą także instytucje i uczenie wojskowe oraz muzea militarne. Nie zabraknie występów orkiestr wojskowych, rekonstruktorów historycznych. Nie zabraknie uroczystości i wydarzeń upamiętniających żołnierzy, weteranów oraz poległych. Lekarze i medycy wojskowi zbierać będą krew od ochotników – m. in. na potrzeby poszkodowanych w wypadkach drogowych po alkoholu, który wciąż niestety stanowi w Polsce jedną z głównych ich przyczyn. W innych miastach Polski odbywać będą podobne uroczystości, ale w skromniejszym zakresie. Wszystkie wydarzenia wojska mają otwartych charakter. Udział w nich jest oczywiście bezpłatny.
Alkomaty od Alkotestera w Wojsku Polskim
Mało osób wie, że Wojsko Polskie wyposażone jest także w alkomaty. Stanowią one specyficzną „broń”, ale nie z wrogiem zewnętrznym tylko w walce z nietrzeźwymi kierowcami. W alkomaty wyposażona jest przede wszystkim Żandarmeria Wojskowa, która stanowi „policyjną” część Wojska Polskiego. Stoi ona na straży dyscypliny, porządku publicznego i prawa szczególnie w szeroko rozumianym środowisku wojskowym oraz miejscach, gdzie realizowane są wojskowe przedsięwzięcia (np. poligony, tereny, jednostki i kolumny wojskowe, uroczystości jak właśnie Święto Wojska Polskiego). Żandarmeria Wojskowa może kontrolować trzeźwość na drogach, w dowolnym miejscu w Polsce. Co ciekawe zarówno wojskowych, jak i cywilów – o czym wielu kierowców także nie wie.
Alkomat PROMILER iBLOW będący także na wyposażeniu Wojska Polskiego
Podczas patroli i kontroli żandarmi współpracują często z innymi służbami mundurowymi jak Policja, Straż Miejska, Straż Graniczna (SG), Straż Ochrony Kolei (SOK), Inspekcja Transportu Drogowego (ITD), Państwowa Straż Pożarna (PSP) itp. Wojskowi wykorzystują m. in. alkomat PROMILER iBLOW. Jest to urządzenie przesiewowe, opracowane specjalnie na potrzeby służb mundurowych. Pomiar nim trwa zaledwie 4 sekundy! Alkomat wystarczy przystawić pod usta badanego, który krótko dmucha w jego bezdotykowy ustnik. Alkomat ma wewnętrzne podświetlenie, które zmienia się wraz z wynikiem pomiaru – odpowiednio na zielony (trzeźwy) lub czerwony (nietrzeźwy). W ofercie naszego sklepu internetowego Alkotester.pl jest nawet wersja „wojskowa” alkomatu z obudową w kolorach maskujących (wzór moro).
Alkomat PROMILER iBLOW w wersji „wojskowej”
Życzenia dla Wojska Polskiego od Alkotestera
Jako Alkotester.pl, sklep internetowy z alkomatami, włączamy się w obchody Święta Wojska Polskiego. Doceniamy wszystkim żołnierzy Wojska Polskiego, którzy stają na straży naszego bezpieczeństwa. Dziękujemy im za ich poświecenie i trud. Życzymy im wszystkim zdrowia i dalszej bezpiecznej służby.