Limity alkoholu za granicą


Często podróżujesz za granicę? Sprawdź koniecznie limity stężenia alkoholu we krwi w różnych europejskich krajach! Możesz być bardzo zaskoczony. A pamiętaj, że nieznajomość prawa nie zwalnia Cię z jego przestrzegania.

Gdzie funkcjonują najbardziej restrykcyjne przepisy?

W Europie istnieją kraje o bardzo restrykcyjnym prawodawstwie określającym limit zawartości alkoholu u kierowców. Szczególnie ostrożnym trzeba być za naszą południową granicą. Prowadząc samochód w Republice Czeskiej, na Słowacji i w Węgrzech musimy zachować całkowitą trzeźwość, a podczas kontroli policyjnej wynik pomiaru stężenia alkoholu musi wykazać zero. Takie samo prawo funkcjonuje w Rumunii.

Poniżej 0,2 promila pojedziesz bez problemu w kilku krajach

Bardziej liberalne przepisy funkcjonują w Polsce i w kilku innych krajach europejskich. Przypominamy, że w Polsce prowadzący mogą mieć do 0,2 promila stężenia alkoholu. Jeśli kierowca będzie miał stężenie alkoholu pomiędzy 0,2 a pół promila to mamy do czynienia z wykroczeniem, natomiast powyżej 0,5 promila jest to przestępstwo! Również w Skandynawii, a dokładnie w Norwegii i Szwecji funkcjonuje limit do 0,2 ‰.Im mniejsze doświadczenie, tym niższa tolerancja

Warto zauważyć, że w niektórych krajach, przepisy uwzględniają inne limity trzeźwości dla młodych, mniej doświadczonych kierowców, a inne dla tych z dłuższym doświadczeniem. Takie przepisy obowiązują m.in. u naszych zachodnich sąsiadów. Według niemieckiego prawa, każdy kierowca, który posiada prawo jazdy krócej niż 2 lata lub jest w wieku poniżej 21 roku życia, może prowadzić w stanie bezwzględnej trzeźwości czyli przy wyniku zero. Podobne przepisy funkcjonują w Finlandii i Słowenii.Najmniej restrykcyjne przepisy

W krajach Europy Zachodniej i Południowej panują najmniej restrykcyjne przepisy określające limit stężenia alkoholu u prowadzących pojazdy. Hiszpania, Włochy, Chorwacja czy kraje bałkańskie to miejsca, w których możemy prowadzić auto mając nawet do pół promila zawartości alkoholu we krwi. Prawo w Hiszpanii uznaje za limit trzeźwości próg 0,5‰ (0.25 mg/l) zawartości alkoholu. Natomiast 0,3‰ to limit dla młodych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata oraz dla kierowców prowadzących pojazdy powyżej 3,5 tony.


Pamiętaj, warto badać się alkomatem i znać limity trzeźwości w innych krajach, aby uniknąć przykrych konsekwencji.Kraj

Promile

Albania

0,0‰

Andora

0,5‰

Austria

0,5‰

Belgia

0,5‰

Białoruś

0,0‰

Bośnia i Hercegowina

0,5‰

Bułgaria

0,5‰

Chorwacja

0,5‰[8]

Czechy

0,0‰

Dania

0,5‰

Estonia

0,0‰

Finlandia

0,5‰

Francja

0,5‰

Grecja

0,5‰

Hiszpania

0,5‰

Holandia

0,5‰

Irlandia

0,8‰

Islandia

0,5‰

Litwa

0,4‰[9]

Luksemburg

0,8‰

Łotwa

0,5‰

Macedonia

0,5‰

Malta

0,8‰

Niemcy

0,5‰ (u kierowców mających prawo jazdy krócej niż 2 lata i/lub wiek poniżej 25 lat – 0,0‰)

Norwegia

0,2‰

Polska

0,2‰

Portugalia

0,5‰

Rosja

0,3‰

Rumunia

0,0‰

Słowacja

0,0‰

Słowenia

0,5‰

Szwajcaria

0,5‰

Szwecja

0,2‰

Turcja

0,5‰

Ukraina

0,0‰

Węgry

0,0‰

Wielka Brytania

0,8‰ (Szkocja od 15 grudnia 2014 – 0,5‰)

Włochy

0,5‰

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zawarto%C5%9B%C4%87_alkoholu_we_krwi

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to, czego szukasz

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast Lub Zresetuj hasło

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się