Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Zmiany w kodeksie drogowym w 2017 roku

Uwaga kierowcy! Sprawdźcie, jakie zmiany w przepisach wchodzą w życie od 1 stycznia 2017 roku. Szczególną uwagę na nowe zasady muszą zawrócić młodzi kierowcy oraz ci prowadzący, którzy chcą zredukować ilość punktów karnych.


Nowe zasady redukcji punktów karnych

Duże zmiany czekają w przyznawaniu punktów karnych: bez względu na ilość popełnionych wykroczeń przez kierowcę, policjant będzie mógł nałożyć na niego maksymalnie 10 punktów. Według nowych przepisów po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych, kierujący nie utraci prawa jazdy, natomiast zostanie skierowany przez starostę na odpłatny kurs reedukacyjny. Taka osoba będzie również zobowiązana do uzyskania zaświadczenia od psychologa. Co ważne, taki kurs (pozostaje zasada, że zeruje wszystkie punkty) kierowca będzie mógł odbyć raz na pięć lat. Jeśli ponownie przekroczy 24 punkty karne w tym czasie, to starosta z urzędu musi cofnąć uprawnienia, a więc taka osoba będzie musiała ponownie starać się o uprawnienia.


Zmiany dotyczące młodych kierowców


Kolejne zmiany w przepisach dotyczą osób, które po raz pierwszy uzyskają uprawnienia do prowadzenia pojazdów w kategorii B w 2017 roku. Młodzi kierowcy zostaną objęci dwuletni okresem próbnym, w czasie którego będą m.in. dokształcani. Podczas tego okresu pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od zdobycia prawa jazdy, taka osoba będzie musiała odbyć kurs doszkalający dotyczący bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także szkolenie praktyczne w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Poza tym, młodzi kierowcy do ośmiu miesięcy od otrzymania uprawnień będą mogli kierować tylko i wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką symbolizującą „zielony liść”. Co za tym idzie: taki kierowca nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h.

Ponadto, przez pierwsze osiem miesięcy po odebraniu prawa jazdy, kierujący nie będą mogli pracować zawodowo jako kierowcy ani prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem auta.



Źródło: http://www.motofakty.pl/artykul/zmiany-dla-kierowcow-w-2017-roku-2str.html

http://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-jazdy/formalnosci/732442,2,Prawo-Jazdy-2017-r-wszystkie-zmiany.html

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to, czego szukasz

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się