Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Świadectwo kalibracji i wzorcowania - sprawdź różnicę!

Spis treści:

  1. 1. Co to świadectwo kalibracji?
  2. 2. Jak przebiega kalibracja alkomatu?
  3. 3. Na czym polega wzorcowanie?
  4. 4. Czym jest świadectwo wzorcowania?
  5. 5. Kiedy alkomat może być dowodem w sądzie?
  6. 6. Kto musi posiadać aktualne świadectwo wzorcowania?

Świadectwo kalibracji i świadectwo wzorcowania to dwa różne dokumenty. Jeden z nich pozwala na wykorzystanie urządzenia jako dowodu w sprawie sądowej, a drugi potwierdza wykonanie kalibracji alkomatu. Sprawdź, czym jeszcze się różnią i jak je wykonać.

Co to świadectwo kalibracji?

Kalibracja alkomatu to po prostu regulacja urządzenia do wskazywania poprawnych wartości stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Każdy alkomat ma swój limit pomiarów. Po jego przekroczeniu może pokazywać nierzetelne wyniki. Niektóre sprzęty posiadają specjalny licznik, który informuje użytkownika o potrzebie wykonania kalibracji. Alkomat, który osiągnął swój limit pomiarów wystarczy wysłać do producenta lub wykwalifikowanego laboratorium. Wykonanie serwisu pozwoli na ponowne uzyskiwanie precyzyjnych wyników, a właściciel urządzenia otrzyma świadectwo kalibracji.

Wykonaj serwis alkomatu i uzyskaj świadectwo kalibracji.

Świadectwo kalibracji to dokument, który potwierdza, że alkomat pokazuje poprawne wyniki przy konkretnych stężeniach alkoholu.

Jak przebiega kalibracja alkomatu?

Kalibrację wykonać może producent urządzenia, to także on wydaje później odpowiednie świadectwo. W dużym uproszczeniu, przeprowadzenie serwisu polega na ustaleniu różnicy pomiędzy wynikami podawanymi przez alkomat, a tymi poprawnymi (ustalonymi we wzorcu). Sam proces kalibracji będzie różnił się w zależności od urządzenia, na którym jest wykonywany. Po serwisie producent odsyła gotowy do użytku sprzęt do właściciela.

Na czym polega wzorcowanie?

Wzorcowanie pozwala stwierdzić, czy alkomat podaje poprawne wyniki. Inaczej można to określić jako audyt lub sprawdzenie kalibracji. Po przeprowadzeniu odpowiedniego procesu można sprawdzić, czy wyniki mieszczą się w granicach dopuszczalnego błędu. Wzorcowanie alkomatu wykonuje się za pomocą profesjonalnych urządzeń.

Co to jest w zasadzie alkomat dowodowy?

Czym jest świadectwo wzorcowania?

Świadectwo wzorcowania wydawane jest przez akredytowane zewnętrzne laboratoria, które są w tym wyspecjalizowane. Na takim dokumencie możemy znaleźć określenie takie jak „błąd pomiaru”, które nie znajduje się na świadectwach kalibracji. Warto wiedzieć, że wzorcowanie ma swój okres ważności – 6 miesięcy. Po jego upłynięciu należy powtórzyć cały proces.

Uzyskaj świadectwo wzorcowania dla swojego urządzenia.

Kiedy alkomat może być dowodem w sądzie?

To właśnie świadectwo wzorcowania pozwala wykorzystać alkomat jako dowód w sprawie sądowej (alkomat dowodowy), np. przy wypadku samochodowym. Bez tego dokumentu rzetelność pomiarów może być podważona. Należy jednak zauważyć, że bez regularnej kalibracji urządzenia uzyskanie świadectwa wzorcowania nie będzie możliwe.

Jeżeli potrzebujesz alkomatu osobistego bez świadectwa wzorcowania, sprawdź jak wybrać odpowiednie urządzenie.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się