Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Nowe Prawo Jazdy 2018

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy 2018. Zielony listek, okres próbny, zmiany dla kierowców. Sprawdź, jakich zmian spodziewać się mogą kandydaci na kierowców! Przeczytaj o zmianach!

W czerwcu 2018 roku w życie wejdą zmiany w egzaminie na prawo jazdy. Dowiedz się więcej o nowościach takich jak: zielony listek, okres próbny, specjalne limity prędkości dla nowych kierowców. Sprawdź, jakich zmian spodziewać się mogą kandydaci na kierowców!

Nowe prawo jazdy

W czerwcu 2018 roku czekają nas duże zmiany w zdawaniu egzaminu na prawo jazdy. Nowe zasady obejmują wszystkich nowych kierowców, którzy otrzymają prawo jazdy po 4 czerwca 2018 roku. Data zdania państwowego egzaminu na prawo jazdy nie jest datą wystawienia dokumentu, więc zdając egzamin wcześniej można być objętym nowymi zasadami.

Kolejna zmiana dotycząca egzaminu na prawo jazdy dotyczy również programu szkoleniowego. Określony rozporządzeniem program szkolenia obejmuje m.in. hamowanie awaryjne w zakręcie podczas jazdy z różnymi prędkościami pojazdem wyposażonym w ABS oraz bez niego, a także pojazdem wyposażonym w system stabilizujący tor jazdy ESP i bez tego systemu (może to być ten sam pojazd z wyłączonymi systemami).

Zdałem prawo jazdy, co dalej?

Teraz czeka Cię okres próbny, który rozpoczyna się w dniu odbioru prawa jazdy i trwa 8 miesięcy. W tym czasie będziesz zobowiązany do prowadzenia pojazdu z naklejonym zielonym liściem, ale też do przestrzegania rygorystycznych ograniczeń prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej.

Przez pierwsze 8 miesięcy nowe kierowcę obejmuje też zakaz pracy w zawodzie kierowcy.

Ponadto, wystarczą dwa wykroczenia potwierdzone mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu, aby organ wydający prawo jazdy (starosta lub prezydent miasta) przedłużył okres próbny na następne 2 lata, skierował na kurs reedukacyjny oraz badania psychologiczne.

Podczas okresu próbnego, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem jego trwania, kierowca będzie musiał odbyć teoretyczny kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego (m.in. na temat skutków wypadków drogowych) oraz praktyczne godzinne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast Lub Zresetuj hasło

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się