Nadchodzą zmiany w prawie - akcja Trzeźwy Poranek będzie legalna!

Spis treści:
- 1. Akcja trzeźwy poranek jakie zmiany
- 2. Jakie są podstawy prawne kontroli trzeźwości?
- 3. Kotrola trzeźwości ogółem w stosunku trzeźwego poranka
Zmiany w alkomatowej kontroli drogowej akcji trzeźwy poranek
Od kilku miesięcy przez Polskę przechodziła gorąca dyskusja na temat wątpliwych prawnych podstaw policyjnego przesiewowego badania kierowców za pomocą alkomatu. Słynne akcje Policji, m.in. "Trzeźwy poranek" stanęły pod znakiem zapytania ze względu na odmawianie przez kierowców dobrowolnego poddania się badaniu pod kątem trzeźwości. Wkrótce akcje zostaną zalegalizowane. Dowiedz się więcej!
Od marca wiemy, że Sejm przyjął zmianę prawa, które zaproponowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Oprócz zmian dotyczących zaostrzenia kar dla pijanych kierowców, w końcu zajęto się umocowaniem w prawie przesiewowych kontroli kierowców alkomatami.
Jakie są podstawy prawne kontroli trzeźwości?
Zarówno Policjanci, jak i służby ITD, otrzymali prawo do przeprowadzania wyrywkowych kontroli, które zapisano w Prawie o ruchu drogowym.
Ogólnie w kwestii pozwolenia na kontrolę drogową za pomocą alkomatu, wyraża się podstawa prawna z art. 129 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 z późn. zm).
Dodany zapis brzmi następująco: "W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu."
Skończą się zatem odmowy przystąpienia do kontroli. Warto jednak wspomnieć, że kierowcom będzie nadal przysługiwać prawo odmowy badania alkomatem w zamian za poddanie się badaniu krwi.
Kontrola trzeźwości ogółem w stosunku trzeźwego poranka
Wielu kierowców powoływało się na fakt, że badanie alkomatem jest nieuzasadnione. Ponieważ zachowanie na drodze kierowcy było prawidłowe, a badanie jest doszukiwaniem się nieistniejącego problemu.
Trzeźwy poranek, jak wiadomo to akcja polegająca głównie na masowym niezapowiedzianym badaniu kierowców. Wzmianka do wymienionej wyżej ustawy rozwiała wszelkie wątpliwości, w tej materii. Każda osoba, u której jest podejrzenie prowadzenia pojazdu, może zostać obiektem kontroli drogowej za pomocą alkomatu.
Źródło: http://www.brd24.pl/prawo/przesiewowe-policyjnie-kontrole-alkomatami-zalegalizowane-odmowisz-dmuchania/
W tej samej kategorii
- Zuchwały złodziej ukradł alkomat z komisariatu. Przeoczył jeden szczegół
- Alkohol i kluczyki? Wykluczone!
- Surowsze kary za jazdę po spożyciu alkoholu. Sprawdź, co się zmieniło od maja 2015 roku.
- Alkomat AL 4000 w Komendzie w Bielsku Podlaskim
- Stacjonarny alkomat w Białymstoku. Każdy może się przebadać